O r l i c k é   h o r y  -  www.orlickehory.net

Orlické hory - bílou stopou


Táhlé hřebeny Orlických hor bez výraznějších zlomů jsou přímo stvořené pro běžkaře. Zvláště Jiráskova horská cesta je velice oblíbenou lyžařskou magistrálou. Strojově upravované stopy ale najdete i na dalších místech, namátkou jmenujme - v okolí Deštného, Sedloňova a Olešnice, nad Říčkami a Rokytnicí, nebo v lyžařském areálu Buková hora - Suchý vrch. Mapky běžkařských tras pro dané oblasti naleznete v jednotlivých oddílech této stránky. Celkovou mapu (kromě okolí Suchého vrchu) nabízí i Rampušákovy listy - příslušnou stránku si můžete stáhnout kliknutím na obrázek vpravo (pdf soubor, 2,8 MB)

 

Jak se dostat na stopu?

Běžkařské stopy začínají ve všech větších lyžařských střediscích. Například v Deštném, v Říčkách a v Čenkovicích se můžete nechat vyvézt vlekem takřka na hlavní hřeben hor do nadmořské výšky cca 800 až 1000 m n.m.
Lze také s výhodou použít hromadné dopravy - autobusů, ať už běžných linkových, nebo zvláštních sezónních spojů.

Velice oblíbeným nástupním místem je Šerlich - horské sedlo v nadmořské výšce 1010 m (zastávka Deštné v Orl.h., Šerlich, Masarykova ch.). Na toto místo se lze o víkendech v zimním období dostat ze dvou směrů - linkou 660205 z Rokytnice přes Orlické Záhoří), nebo od Deštného (příslušné spoje jsou vedeny na linkách 660062 a 640026).
Na Jiráskovu horskou cestu můžete nastoupit také na Panském Poli
(zastávka Rokytnice v Orl.h.,Pan.Pole,Hanička), které v nadmořské výšce 735 m odděluje hlavní hřeben Orlických hor od již níže položených Žamberských lesů. Na Panské Pole jezdí linka 660205 Rokytnice - Bartošovice - Orlické Záhoří - Šerlich - Deštné.

 

Články o běžeckých stopách v OH na jiných serverech

Kamzasněhem.cz - aktuální informace o sněhových podmínkách a stavu běžeckých stop přímo od čtenářů - lyžařů. Odkaz směřuje na oddíl věnovaný Orlickým horám.

Orlické hory na běžkách: putování od bunkru k bunkru - článek na serveru iDNES.cz (17.1.2006), popisuje běžkařské stopy především na hlavním hřebeni Orlických hor, od Deštného až po Suchý vrch (Bukovou horu).

Přes všechny tisícovky na běžkách - přejezd všech tisícovek Orlických hor na běžkách byl námětem jedné z reportáží rozhlasového seriálu "Tisícovky" natočeného stanicí ČRo1 - Radiožurnál. Článek s podrobnými informacemi i se zvukovým záznamem pořadu je uveřejněn na serveru Tisícovky.cz

Bílou stopou na serveru Orlicko.cz

Běžkařské tratě na serveru Lyzovani-destne.cz

 

 Okolí Suchého vrchu a Čenkovic

Běžkaři mají nový areál v Čenkovicích - krátký článek uveřejněný k příležitosti otevření tohoto areálu
Běžkaře láká okolí Červenovodského sedla

- běžecké stopy v okolí Suchého vrchu

Zvětšit
Běžkařské tratě areálu "Buková hora - Suchý vrch". Mapka převzata s laskavým svolením autorů ORLICKA.CZ

V lyžařském areálu "Buková hora - Suchý vrch" jsou tři strojově upravené tratě. Zelená trat' - 17,5 km; modrá - 8,6 km a trat' žlutá - 8,3 km. Jedná se o hřebenové cesty z Bukové hory na Suchý vrch (995 m n.m.), dále na Vysoký kámen (842 m n.m.) nad Mladkovem a o upravované tratě v okolí horních stanic vleků. K úpravě je používán stroj Kässbohrer PB 25.130 s radlicí, frézou a dvěma hydraulickými stopovači. Standardně bude upravována jedna stopa pro klasickou techniku a trať pro techniku bruslařskou. Na několika místech jsou umístěny orientační tabule. Celý projekt je financován z prostředků obcí Sdružení ORLICKO a Lesů ČR.

Okolí Rokytnice v Orl. h.
Od horní stanice lyžařského vleku v Rokytnici bude strojově upravována stopa k Jiráskově hřebenové cestě.
Rokytnická opevnění lze poznávat i na běžkách - z Rokytnice na pevnost Haničku a zpět

 

Upravované tratě v Říčkách

Okolím areálu Ski klubu prochází sedmadvacetikilometrová trasa. Menší část tratí je upravovaná pro klasickou techniku, větší úsek, který vede až na hřeben, je upravován pro bruslaře. Mapka těchto tratí je na stránkách Ski klubu

Putování kolem Kunštátské kaple - výlet k srdci hor možno začít v Říčkách, Zdobnici, či v Orlickém Záhoří, nebo na Šerlichu
Hřeben Orlických hor - okolí Říček - vlekem, od roku 2006 i lanovkou, na vrchol Zakletého, odkud na Pěticestí a ke Kunštátské kapli. Přes Komáří a Anenský vrch zpět do Říček - tak tuto trasu popisuje článek s nádhernými fotografiemi na "toulacím" serveru www.alena.ilcik.cz.
   
Okolí Deštného v Orl.h.

S pomocí mapy udržovaných běžeckých tratí si můžete naplánovat trasu zimní túry. Vytištěné mapy jsou k dispozici přímo v nástupních místech, ale již před příjezdem do Orlických hor si můžete z webu pro nekomerční účely stáhnout a vytisknout předlohu, jejímž autorem je Tomáš Prouza. Vyberte si kvalitu podle hloubky Vašeho zájmu a rychlosti připojení k internetu:
mapa 1600x1200 (546 kB).
mapa 1024x768 (179 kB).

 

Na běžkách po okolí Šerlichu - aneb nenáročná tůra v okolí Masarykovy chaty
Na trůn Kačenčiných hor - přes Luisino Údolí na Velkou Deštnou a zpět dolů do Deštného
Z Deštného do Rokytnice - 27 km dlouhý výlet po hlavním hřebeni Orlických hor
Běžecké tratě v Deštném a okolí - současný stav a plány do budoucnosti

 

 

Severní část hor - Olešnice v Orl. h.

Výlet do severní části Orlických hor
- přes Vrchmezí a Polomský kopec do Šedivin
   
Další informace o běžeckých tratích v okolí Olešnice viz www stránky olesnice.net, konkrétně oddíl "Sport" a dále "Běžecké lyžování".