Orlické hory


Běžecké tratě v Deštném

Ing. Rudolf Remeš, Infocentrum Deštné v Orl.h.

V Deštném je v zimním období dost kvalitně postaráno o potřeby lyžařů vyznávajících sjezdové disciplíny, nabídka vyžití pro běžkaře je zatím podstatně chudší. Tato situace se letos začíná pomalu zlepšovat, zejména díky zhruba půlmilionové státní dotaci, kterou obdržely zdejší horské obce v na zimní údržbu běžeckých tratí. V Říčkách a jejich okolí je již několik let udržováno pro veřejnost zhruba 20 km běžeckých stop. V Deštném dosud tuto funkci neoficiálně plnily tréninkové okruhy skuhrovského oddílu v prostoru za chatou Detecha směrem k Ošerovu, v celkové délce asi 7 km. Údržba těchto tratí byla prováděna pouze z prostředků sportovního oddílu TJ Porkert Skuhrov n.B. a pouze díky benevolenci jeho představitelů byly trati přístupné i veřejnosti.

Nyní jsou již několik dní v Deštném pokusně projety další dva okruhy. První obkružuje rozlehlou pláň jižně od centra obce - mezi "sídlištěm" a chatou Eva. Přístupný je nejlépe po cestách vytvářených udržujícími rolbami - z dolní komunikace na "sídlišti", nebo od mostu přes Bělou. Druhý udržovaný okruh má nástupní prostor také poblíž velké křižovatky u bývalého "smeťáku". Jeho trasa odtud stoupá k návrší nad Jirouškovými, otáčí se nad lesíkem poblíž cesty k jedlovskému kostelu a směřuje vzhůru k horním stanicím vleků na Martě II. Odtud se v širokých serpentinách vrací po pláni dolů do nástupního prostoru poblíž domku pana Prokopce.

Záměr údržby běžeckých tratí v okolí Deštného je však podstatně širší. Podle našich informací je nejbližším dalším záměrem připravit strojově udržovanou stopu od horního konce vleků na Martě II. lesem k vyhlídce nad sv. Matoušem, odtud po louce vzhůru k horní stanici vleků Marta I., na Luisino Údolí, lesní cestou s využitím traversu kolem lovecké chaty a přes Bedřichovské sedlo k Velké Deštné. Po hřebenu potom k Masarykově chatě, odtud k Šerlišskému mlýnu a zase vzhůru k Polomskému sedlu, tady otočit doleva k Černému kříži a přes Kamenný vrch bunkrovkou v serpentinách sjet zase do Deštného. Zprovoznění tohoto okruhu však není vůbec jednoduché. Napadlo tolik kyprého sněhu, že speciální malá finská rolba, která je nyní pro tento účel firmou Sport Profi testována, není schopna pohybu ve volném terénu. (ani sněžný skútr Horské služby se v současných podmínkách nemůže vydat mimo sjezdovku či cestu). Pokud nebudeme chtít čekat až na oblevu, musí se současný sníh zhutnit výkonnějším strojem a teprve poté tu může projet "běžkařská" rolba s příslušnou "žehličkou". Ale velká a hlavně široká rolba neprojede úzkými úvozovými lesními cestami. Pokus o průjezd od vleků Marta I. k Luisinu Údolí (spojený s přepravou zavazadel nešťastných rekreantů najíždějících do chaty Yvona) skončil o svátcích obrovskými problémy s rolbou uvězněnou v lese mezi stromy. Další problém se ukázal na lesní cestě mezi vleky Marta II. a vyhlídkou nad jedlovským kostelem. Leží tu vyvrácené stromy, které bude nejprve nutno rozřezat a odstranit. Dva pokusy o průjezd velké rolby na louku nad hotelem Area a odtud po bunkrovce vzhůru také skončily neúspěchem. Ukazuje se, že je tento prostor téměř dokonale "obehnán" zástavbou. Možné přístupové komunikace jsou úzké a navíc nyní zastavěné parkujícími auty.

S novými záměry se objevila spousta nových problémů, které budou jistě postupně vyřešeny. A tak se lze těšit na rozšíření zimní nabídky turistických možností v Deštném také o pravidelně udržované běžecké stopy.