Orlické hory
... tipy na výlet
Z Náchoda přes Olešnici po hřebeni do Mladkova a na Suchý vrch
 

1. den: do Náchoda přijet dopoledne, například rychlíkem z Prahy o půl jedenácté. Prohlídka zámku, na druhé straně kopce pak Březinka, ze které lze pokračovat po naučné stezce o opevnění na dobrošovskou pevnost. Neopomeňte Jiráskovu chatu, stojí za to si ji prohlédnout alespoň zvenčí. Večerem dojít za Českou Čermnou, případně až za Borovou. Je to příjemná procházka. ( 15 km )

2. den: pod osadou Dlouhé se přejde na červenou Jiráskovu h.c., která nás dovede do Olešnice. Nahoře na náměstí, v městském úřadě, je veřejnosti přístupný betlém ( úterý a sobota, od 15.00 do 17.00, stav na jaře 2001 ). Naopak dole na náměstí je hospoda, otevřeno tuším od 11.00. Kyslíková maska nutná :-). Po občerstvení je vyšlápnutí Vrchmezí hračkou. Je to jedno z mála větších stoupání na této cestě. Přes NPR Bukačka se dostaneme k Masarykově chatě na Šerlichu (otevřeno od 8 do 20 hod.). Přespat lze v přístřešku horské služby pod Velkou Deštnou, bývá otevřený snad celý rok. ( 20 - 25 km )

Vrcholové partie3. den: po Jiráskově cestě stále po hlavním hřebenu Orlických hor. Je to nenáročná cesta , až do sedla pod Středním vrchem po asfaltové silničce, dále pak po lesní pěšině. Jelikož jsou vrcholové partie Orl. hor z velké části odlesněny, vlivem imisí z Opatovické a Chvaletické elektrárny, čekají Vás nádherné výhledy. Před Pěticestím stojí Kunštátská kaple, ve které se lze schovat před případnou nepohodou. Můžete se také spustit z hřebene dolů, do Orlického Záhoří - Kunštátu. Je zde obchod, a dvě hospody. Hotel hned vedle obchodu bývá otevřený už před obědem (od 11.00 - stav v srpnu 2002), zatímco restaurace Orlický dvůr o několik metrů dále směrem na Bartošovice otevírá tuším o něco později. Pokud budete mít v plánu druhý den navštívit pevnost Haničku, přespěte na Anenském vrchu. Budete usínat s výhledem na celou polabskou nížinu, Žamberecko, Bystřické hory a masív Kralického Sněžníku. Není krásnějšího místa na přespání v této části Orlických hor....... ( necelých 20km, se zacházkou do Kunštátu 25 km )

Podzemní prostory na Haničce4. den: z Anenského vrchu je to co by kamenem dohodil k Haničce, která je otevřená od devíti hodin. V podzemí, zčásti i na povrchu, strávíte cca hodinu a čtvrt, podle toho, jak ukecaného průvodce dostanete. Nezapomeňte se zeptat, kolikrát denně prohlídku absolvuje, určitě ho potěšíte ;-). Přes Panské Pole, kde je malý bufet, se dostanete do Žamberských lesů. Jen tak pro zajímavost, od bufetu po silnici dolů asi 400 metrů, směrem na Rokytnici, je bývalá škola, dnes penzion, kde na terásce točí Kutnou horu. Vřele doporučuji. Pokud se zde nezapomenete, dojdete stinnými Žamberskými lesy až k Zemské bráně a Čiháku. Konečná stanice pro tento den může být v Mladkově, v hospůdce u Bohouše. Přespání nad Mladkovem. ( 25 km )

5. den: po naučné stezce Betonová hranice k pevnosti Bouda. Jestliže opevnění už nemáte plné zuby, tak si návštěvu této tvrze určitě nenechte ujít. Prohlídka za svitu petrolejek je sice již minulostí, přesto na Vás mohutné podzemní prostory jistě zapůsobí. Na Suchý vrch se dostanete přes Bradlo, což je uskupení skal s nádherným výhledem. Nad okolní lesy pak vyčnívá rozhledna u Kramářovy chaty, která bývá v sezóně přístupná do 16 hodin. Vlastní chata je ale bohužel uzavřená. Ze Suchého vrchu můžete sejít do Červené Vody, nebo do Králík, případně do Jablonného nad Orlicí, kde Vaše putování Orlickými horami končí. Z Králík lze však dále pokračovat na Kralický Sněžník, přes jehož masív se dostanete do Rychlebských hor, nebo do Jeseníků. Ale to jsou už úplně jiné hory :-). ( 15 km )



Zpět - Back - Züruck