Orlické hory
... tipy na výlet
Pochod přes Orlické hory zabere turistům dva dny
 
Rokytnice s kostelem Všech Svatých
Rokytnice s kostelem Všech Svatých

Horský přechod Orlických hor zvládnou turisté podle individuální zdatnosti za dva až tři dny. Počátek trasy je v Jablonném a konec v Olešnici. První úsek cesty procházející kolem Pastvinské přehrady do Rokytnice je takovou zahřívací procházkou před dalším nejnáročnějším úsekem cesty. V Rokytnici mohou cestovatelé přespat a posilnit se na výstup na nejvyšší vrchol Orlických hor Velkou Deštnou. Odtud sestoupí k Masarykově chatě. Dále se vydají k hraničnímu vrcholu Vrchmezí a z něj scházejí do konečné stanice této trasy, Olešnice. Celkem trasa měří padesát kilometrů a chodci musí zdolat převýšení 695 metrů.

 

Jádro městečka Jablonné nad Orlicí, které patří do okresu Ústí nad Orlicí, bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou, v níž se nachází mnoho historických i kulturních památek. Například staré původní městské domy z doby 18. století, budova fary, pocházející z roku 1725 a hlavně kostel svatého Bartoloměje, který zde byl vybudován v roce 1732 a jehož podoba je původní. První den pochodu lze zakončit v Rokytnici v Orlických horách. Pravděpodobně okolo roku 1260 vznikla Rokytnice jako uhlířská osada. Okolními horami, které svůj nynější název mají podle řeky Orlice od roku 1836, vedlo několik důležitých obchodních cest, z nichž nejdůležitější byly Stezka kladskopolská a solná,směřující z Prahy až k Baltickému moři. Po vzniku Československa v roce 1918 musela být Rokytnice obsazena českým vojskem, neboť zde byly silné snahy Němců o odtržení. Snahy o připojení Sudet k Německé říši vyvrcholily v roce 1939, kdy byla Rokytnice s celým pohraničím na 7 let připojena k Německu.

 

Lilie na lukách nad Olešnicí
Lilie na lukách nad Olešnicí

Z Rokytnice vede cesta až na vrchol Velké Deštné, která je se svou nadmořskou výškou 1 115 metrů nad mořem nejvyšším bodem Orlických hor. Z malé vyhlídkové věže je při dobré viditelnosti možné pozorovat na severozápadě Sněžku a další výrazné vrcholky Krkonoš. Na jihovýchodě pak masív Králického Sněžníku a za ním panoráma Jeseníků. Vyhlídka do kraje je v této roční době po celé délce hřebene jak na českou, tak i na polskou stranu velmi dobrá. Hřebenový přechod končí v pohraniční obci Olešnice ležící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. První zmínky o ní jsou již z roku 1369 ve zbraslavském urbáři. V 15. století zde byla objevena ložiska železné rudy. Kolem roku 1570, se vznikem hamrů, nastává rozmach obce, která byla roku 1607 povýšena na město. V 17. století však dolování upadá. Dnes bývalou slávu města Olešnice připomíná barokní radnice z 18. století a barokní kostel svaté Maří Magdalény z roku 1705, který stojí na místě původního dřevěného kostelíka z 15. století. V okolí Olešnice se rozprostírají nádherné květnaté louky s řadou chráněných a ohrožených druhů rostlin.

 

22.07.2002, JIŘÍ TŮMA, Mladá fronta DNES, foto R.Z.


Zpět - Back - Züruck