Orlické hory  
Opuštěnou Kramářovu chatu zachvátil požár
 
Kramářova chata s rozhlednou a bazénem na pohlednici ze 60. let
Kramářova chata s rozhlednou a bazénem na pohlednici ze 60. let

Více než osm hodin bojovali hasiči na Suchém vrchu u Jablonného nad Orlicí s požárem, který zachvátil Kramářovu chatu a ohrožoval i blízkou rozhlednu. Kramářova chata, která je pojmenována po významném prvorepublikovém politikovi, začala hořet včera krátce po půlnoci.

"K požáru chaty s rozhlednou vyjely čtyři profesionální hasičské jednotky a devět dobrovolných jednotek z okolí. Hasičům při likvidaci požáru velmi komplikovala práci úzká příjezdová komunikace a sedmikilometrová vzdálenost od nejbližšího vodního zdroje. Požár se rychle šířil střešní konstrukcí. Po osmi hodinách se podařilo dostat oheň pod kontrolu. Před plameny se podařilo uchránit samotnou rozhlednu, hasiči však stále požár likvidují a rozebírá se střešní konstrukce," uvedla včera odpoledne mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Vyšetřovatelé zatím stanovili dvě verze příčiny požáru - nedbalost, ale také úmyslné založení požáru.

Škoda byla předběžně vyčíslena na jeden milion korun. Podle Horákové se hasičům podařilo uchránit majetek za další čtyři miliony. "Vyšetřování vzniku požáru neustane ani ve čtvrtek, na místo přijedou znovu hasičští a policejní vyšetřovatelé spolu se služebním psem, který je vycvičen na vyhledávání hořlavých kapalin," dodala mluvčí.

Dříve velmi oblíbená chata s výletní restaurací na Suchém vrchu je již sedm let prázdná a chátrá a v provozu je pouze rozhledna. V minulosti byla předmětem vleklých sporů. Dnes ji vlastní soukromý majitel Stanislav Kačena. "Sledoval jsem profesionální výkon hasičů a nezbývá než jim poděkovat. K vyšetřování bych se zatím nerad vyjadřoval, počkám na jeho výsledky," uvedl Kačena.

O chatu usilovalo Sdružení obcí Orlicko s tím, že ji i za podpory Pardubického kraje opraví a zprovozní. Nedohodli se však s majitelem. Bývalá Kramářova chata, postavená Klubem československých turistů, podle odborníků je srovnatelná s Masarykovou chatou na Šerlichu.

 


Kramářova chata -

  • postavena v roce 1927
  • vedle chaty stojí rozhledna, z níž je rozhled na Orlické a Bystřické hory, Králický Sněžník i Hrubý Jeseník


 

 

17.07.2003, autor EVA MALÍNKOVÁ, Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck