Orlické hory  
Požár Kramářovy chaty zřejmě způsobil žhář
 
Kramářova chata s rozhlednou na pohlednici ze 70. let
Kramářova chata s rozhlednou na pohlednici ze 70. let

Požár turistické Kramářovy chaty na Suchém Vrchu u Jablonného nad Orlicí, který ve středu ráno způsobil milionovou škodu, zřejmě založil žhář. Policisté ani hasiči zatím nechtějí potvrdit žádnou z vyšetřovacích verzí, ale připouštějí, že speciálně vycvičený pes našel dvě ohniska ohně.

„Vyšetřování není u konce, policisté se případem intenzivně zabývají. Vyšetřujeme i možnost, že požár někdo založil úmyslně,“ uvedla mluvčí ústeckoorlické policie Eva Sichrová.

„Pes našel dvě ohniska v nejvyšším nadzemním podlaží. Specialisté odebrali vzorky, z nichž bude zjištěno, která látka požár způsobila,“ potvrdila mluvčí hasičů Vendula Horáková Vyšetřovatelé zároveň vyloučili možnost, že by požár vznikl od závady na elektroinstalaci, protože v opuštěné chatě byla elektřina odpojena.

Dříve velmi oblíbená chata s výletní restaurací na Suchém vrchu je již sedm let prázdná a chátrá. V provozu je pouze rozhledna. V minulosti byl objekt předmětem vleklých sporů. Dnes jej vlastní soukromý majitel.

Ochatu dříve usilovalo Sdružení obcí Orlicko, které ji chtělo za podpory Pardubického kraje opravit a zprovoznit. Přestavitelé sdružení se však nedohodli s majitelem. Bývalá Kramářova chata postavená Klubem československých turistů je podle odborníků srovnatelná s Masarykovou chatou na Šerlichu.


 

 

18.07.2003, autor (mal), Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck