Orlické hory  
K Zemské bráně vede nová silnice
 

Bartošovice v Orlických horách - Obyvatelé pohraničí v Orlických horách a turisté, kteří tam stále častěji jezdí, mají důvod ke spokojenosti. Stavební firmy včera předaly veřejnosti opravený most v Zemské bráně a rekonstruované silnice mezi Rokytnicí, Neratovem a Zemskou bránou. K rekonstruované komunikaci od Šerlichu až k Neratovu tak přibylo dalších 22 kilometrů opravených silnic, které stály 162 miliony korun. Mimořádně náročnou stavbou byla oprava historického mostu v Zemské bráně, která přišla na jedenáct milionů korun. Na opravu silnic významně přispěla Evropská unie.

Stavbaři museli most postavený na začátku minulého století rozebrat a celý zpevnit. Potom jej znovu poskládali do původní klenuté podoby. Podle pracovníků stavební firmy Strabag je most zčásti obložen původními kameny.

Kamenný most, který se klene nad Divokou Orlicí, je symbolem tamní přírodní rezervace. Stojí v místech, kde řeka proniká masivem Orlických hor do českého vnitrozemí, a místo se proto nazývá Zemská brána. Při včerejší slavnosti si historickou spojitost stavby připomněli někteří účastníci v dobových kostýmech.

„Je to nádherný pohled, když vidíte, jaké cesty nyní po Orlických horách vedou. To, že pomohou rozhýbat turistický ruch v pohraničí, jsme zjistili už vloni. Je tu víc cyklistů a dalších turistů. Ještě bychom potřebovali, aby se otevřel hraniční přechod v Orlickém Záhoří. My bychom získali polskou klientelu, Poláci zase naši. Na obou stranách hranice jsou pěkné obce i městečka,“ řekl starosta Rokytnice v Orlických horách Antonín Štefek.

„Rekonstrukce silnic a mostů od Šerlichu až po Dolní Moravu bude stát tři čtvrtě miliardy korun, z toho polovinu uhradí Česko,“ řekl náměstek hradeckého hejtmana Helmut Dohnálek.

S opravami silnic podél česko-polské hranice je spokojena i Správa Chráněné krajinné oblasti Orlické hory. „Komunikace v této časti území byly značně zdevastované a je správné, že se daly do pořádku. Není tady velký provoz, budou spíš sloužit pěším turistům a cyklistům. Chceme také přispět k větší otevřenosti krajiny pro turisty a v první polovině června otevřeme novou naučnou stezku nazvanou Bedřichovka. Ta navazuje na novou komunikaci a je přístupná pěším, cyklistům i vozíčkářům. Kromě toho jsme se letos zaměřili na prezentaci akcí, jimiž se krajina vrací ke svému přirozenému tvaru. Několik informačních tabulí rozmístíme třeba u potoka, který jsme vrátili do původního tvaru, i u několika obnovených rybníčků a tůněk,“ řekl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Orlické hory Jan Mocek.

Dodal, že na základě požadavků ochranářů stavbaři zlepšili i přístup na naučnou stezku Zemská brána a rozšířili parkoviště u této rezervace.

„Ze silnice se na stezku vedoucí kolem Divoké Orlice vstupovalo obtížně, stavbaři proto cestu zpevnili a upravili. Dokonce jsou tam pohodlné kamenné schůdky,“ řekl Mocek.

Opravy silnic podél česko-polské hranice budou pokračovat i v Pardubickém kraji.

„Už měsíc se budují nové propusti na úsecích silnice od Klášterce do Českých Petrovic a odtud do Mladkova. Do konce července by měl být položen asfalt až po Dolní Lipku a do srpna v úseku Klášterec - České Petrovice - Zemská brána - Mladkov. Těšíme se, až to bude hotové. Celé oblasti to významně pomůže,“ řekl starosta Českých Petrovic Miloš Roušar.19.5.2005, autor VLADIMÍR BÍLEK , Mladá fronta DNES


Zpět - Back - Züruck