Orlické hory NET
Česká verze English
Šerlišský mlýn
 
Šerlišský mlýn
Současnost, rok 2002

Mapa Šerlišský mlýn - hotel a výletní místo (860 m) v zalesněném údolí Bělé, severozápadně od Deštného. Křižovatka turistických cest, východisko k Bukačce, na Vrchmezí, Šerlich.

Původně zde stával Postlerův mlýn, hájovna a několik horských chalup; samoty patřily pod Sedloňov. Kolem roku 1902 byl mlýn přestavěn Fuknerem z Trutnova na výletní hostinec, při němž se vyráběl šindel (v letech 1924 - 1925 byl na pile Šerlišského mlýna připravován materiál pro stavbu Masarykovy chaty), později, v letech 1929 - 30, byl rozšířen v hotel. Dřevěná jednopatrová budova byla v letech 1966 - 68 rekonstruována, byly přistavěny depandance Barborka a Kačenka.

 Šerlišský Mlýn býval tichým koutem

15.1.2004, MF Dnes, autor: Jaroslav Duchoň

 

Pokud jste navštívili v Orlických horách Šerlišský Mlýn, víte, že to je klidné místo. Ale jaký klid tu býval před více jak sto lety, to si snad ani nedovedeme představit.

V hlubokém zalesněném údolí mezi svahy Šerlichu a Kamenného vrchu tu stál skutečně vodní Postlerův mlýn, poháněný vodou ještě z potůčku Bělá, hájovna a několik málo chaloupek lesních dělníků. Osamělost tohoto místa zdůrazňovala i skutečnost, že sem od Zákoutí (dnes část Deštného v Orlických horách) vedla jen úzká lesní cesta.

Silnička byla zřízena až v letech 1957 - 58.

Turisté sem však pronikli už koncem 19. století při cestách na hlavní orlickohorský hřeben do prostoru Šerlichu. Jejich přičiněním se tu mnoho změnilo. V roce 1902 byl mlýn přestavěn na hostinec. Záhy se stal velice oblíbeným a navštěvovaným. Vodní kolo ale mělo práci i dál. Pohánělo pilu.

Přitažlivost Šerlišského Mlýna rostla tak, že bývalý mlýn přestával počtu návštěvníků stačit. Proto došlo v letech 1929 - 30 k jeho důkladné přestavbě a rozšíření. Vznikly i nové sem směřující turistické cesty.

Dnes je tu jejich velká křižovatka. Značené cesty přicházejí z pěti směrů mimo silničku. Jediným symbolickým připomenutím někdejšího mlýna je malé dřevěné vodní kolo, stojící v parkově upraveném prostoru před hotelem.

 

"Šerlišský mlýn, čsl. hotely, n.p. (pošta Deštné)" Pohlednice odeslaná v roce 1951, (H)
60. léta ?? (H)

"Šerlišský mlýn, čsl. hotely, n.p. (pošta Deštné)" Pohlednice odeslaná v roce 1951, (H)

60. léta ?? (H)

"Horský hotel "Šerlišský mlýn" 860 m n.m., hotelier Ladislav Trtík". Posláno asi v VII.1945
Šerlišský mlýn
"Horský hotel Šerlišský mlýn
860 m n.m., hotelier Ladislav Trtík".
Posláno asi v VII.1945
Pohlednice odeslaná 11.VI.1938 vojákem pevnostních jednotek, které byly mj. ubytovány i v Šerlišském mlýně. (Z)


Zpět - Back - Züruck