Úvod

Střípky Orl. hor

Horopis, vodopis...
CHKO

Lesy Orlických hor

Mapy

Fotogalerie

Proměny v čase

Dobové fotografie

Pověsti, pohádky Orl.hor

Kostely Orl. hor

Opevnění Orl. hor

Rozhledny Orl. hor

Lokálky Podorlicka

Orlickohorské sklo

Ubytování

Tipy na výlet, cyklotrasy

Zima v Orl. horách

Trocha čísel...

Ze starých průvodců

Kniha návštěv

Infocentra, odkazy, literatura



Vyhledávadlo


(výrazy zadávejte s diakritikou)

 

 

Střípky Orlických hor

.....aneb co se nevešlo jinam

 

 

 

 

 

Slavnostní otevření rozhledny Anny na Anenském vrchu proběhne 28.10.2010 ve 14:00
viz pozvánka společnosti LČR, s.p. – LS Rychnov nad Kněžnou.

Na Anenském vrchu začíná vyrůstat nová rozhledna (1.8.2010)
Sedmnáct metrů vysoká věž bude dřevěná s kovovými prvky (schodiště, zábradlí), vyhlídková plošina je plánována ve výšce 12 metrů nad zemí. Stanovisko Správy CHKO Orlické hory naleznete v tomto článku.

Vyhlídkové věže mají na Anenském vrchu již tradici - pravděpodobně někdy před rokem 1910 zde byla postavena jednoduchá dřevěná rozhledna, netradičního vzhledu, s úzkou vyhlídkovou plošinou, na níž se sotva směstnali čtyři lidé. Zanikla v průběhu první světové války. Dobové pohledy však dokládají, že vrchol bez věže nezůstal - pravděpodobně někdy po válce byla postavena vyšší stavba, podle tvaru se jednalo zřejmě o traingulační věž.

Nová rozhledna vyrůstá na místě, kde až do roku 1937 stávala Anenská kaple. Ta musela ustoupit výstavbě opevnění - na vrcholu Anenského vrchu byly postaveny dva pěchotní sruby Anna a Arnošt. Kaple byla přenesena do nedaleké osady Hadinec.

Následující fotografie jsou z 31.7.2010. Zachycují průběh stavby a současný výhled od pěchotních srubů.

Výhled na Orlické Záhoří
Výhled ze stropnice srubu Arnošt

aktualizace 13.10.2010

Vyhlídková stavba na Velké Deštné byla zbourána

Rok 2006

Skromná rozhledna byla postavena v srpnu 1992 díky pionýrům z Náchoda, kteří mají základnu v osadě Kamenec. Věnovali ji panu Štefanu Matejíkovi, místnímu hajnému a bývalému členu Horské služby v Deštném, k jeho šedesátinám. Od té doby se jí říkalo Štefanova vyhlídka.
V roce 2003 byla již značně chatrná rozhledna nahrazena novou, opět dřevěnou, o něco málo vyšší konstrukcí.
Vzhledem k drsným podmínkám nejvyššího bodu Orlických hor i tato stavba rychle chátrala, proto byla stržena - více článek převzatý z iDnes.cz.

Na hlavním hřebenu Orlických hor tak v současné době zbývá již jen podobná stavba nedaleko Valinova pramene na Jiráskově horské cestě (výhled na Orlické Záhoří je úchvatný). V šířeji chápaném regionu Orlických hor Jiráskovu cestu ohraničují další dvě známé rozhledny, obě naštěstí přístupné - Jiráskova chata na Dobrošově a rozhledna na Suchém vrchu. Dobrá zpráva nakonec - nová rozhledna vyrůstá na Anenském vrchu, viz fotografie výše.

22.9.2010

Rok 2009

Doplněno několik fotografií na stránce o Suchém vrchu. Škoda, že Kramářova chata je již několik let uzavřená (navíc v roce 2003 vyhořela), pro veřejnost funguje pouze rozhledna s malým bufetem v přízemí...

 

28.1.2010

Na stránku Proměny v čase bylo přidáno několik fotografií, například snímek z roku 1959 zachycující kapli sv. Anny přenesenou nad Hadinec (tehdy Ottendorf) v roce 1937 v souvislosti s výstavbou opevnění na Anenském vrchu.

Kaple sv. Anny někdy ve 30. letech ještě na Anenském vrchu Tatáž kaple už uprostřed lesa nad Hadincem (2002) Tatáž kaple už uprostřed lesa nad Hadincem (2002)

16.1.2010

  Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici
Orlické hory jsou bohaté na církevní památky. Mezi ně patří i kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici, který vznikl z pohřební kaple v letech 1708 až 1712. Mobiliář pocházel převážně z 18. a 19. století, v druhé polovině 20. století byl však kostel ponechán svému osudu. Do dnešních dnů se dochovaly pouze lavice a nepatrné zbytky zařízení na kruchtě. O kostel se nyní stará Sdružení Neratov, jehož klienti zde hospodaří na farmě a nyní začínají s opravou kostela a úpravami na hřbitově. V posledních letech je tradicí, že na svátek patrona kostela sv. Jana Nepomuckého (květen) se zde koná mše.
Interiér kostela sv. Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici (foto ze sbírky pana Hartmuta Luxe)  



Díky panu Luxovi (autor stránek www.neratov.de a www.heimatlandschaft-adlergebirge.de), který mi poslal vzácnou fotografii interiéru kostela, se můžeme podívat, jak to dříve uvnitř vypadalo.

26.4.2008

  Neratov
Doplněno několik historických pohlednic, které ze své sbírky opět laskavě poskytl pan Hartmut Lux, autor stránek o Neratovu (www.neratov.de). Pohledy jsou začleněny do jednotlivých kategorií dobových fotografií, a také umístěny na samostatné stránce.

 

12.4.2008

Kostel Všech Svatých v Rokytnici v Orl. horách
Přidán nový oddíl Kostely v Orlických horách. Stránka si neklade za cíl zmapovat všechny sakrální památky v Orlických horách, slouží spíš jako malá ochutnávka duchovního bohatství tohoto regionu. A to určitě není malé nebo bezvýznamné. Alliprandi, Santini, Reina, Klinkert - známá i méně známá jména architektů a stavitelů, díky nimž je krajina Orlických hor rozmanitější, vlídnější a bližší Bohu.

31.1.2008

V souvislosti se vstupem ČR do Schengenského prostoru byl částečně obnoven most mezi Bartošovicemi a polským Niemojówem. Most pocházející z 20. let minulého století musel měsíc před oslavami projít alespoň základní rekonstrukcí, aby zde mohla být provozována automobilová doprava a v omezeném rozsahu také doprava nákladní a autobusová. Most do Polska tak nyní mohou přejíždět osobní vozidla, nákladní vozidla do 9 tun a autobusy do 20 tun hmotnosti. Mostní konstrukce je ovšem pouze 4 metry široká, takže je nutné věnovat přejíždění mostu značnou pozornost.
Zároveň již existuje studie pro stavbu nového moderního hraničního mostu, který by měl spojovat obě území v místě asi 100 metrů pod stávajícím historickým mostem. Návrh nové stavby však naráží na odpor Správy CHKO Orlické hory, která navrhuje modernizovat stávající most a stavbu nového mostu považuje za příliš velký zásah do krajiny.
Více na stránkách www.bartosovice.eu (pozornosti doporučuji především fotografii č. 15, která zachycuje nástěnku s dobovými snímky), www.rokytnice.cz a dále reportáž na ČT24.

V Bartošovicích byl také 15.1.2008 v přízemí obecního úřadu otevřen nový obchod se smíšeným zbožím a rychlým občerstvením. Prodejní doba zde.

24.1.2008

  Neratov
Doplněno několik historických pohlednic, které ze své sbírky laskavě poskytl pan Hartmut Lux, autor stránek o Neratovu (www.neratov.de). Pohledy jsou začleněny do jednotlivých kategorií dobových fotografií, a také umístěny na samostatné stránce.

 

5.1.2008

Doplněn odkaz na článek Přes všechny tisícovky na běžkách. Přejezd všech tisícovek Orlických hor byl námětem jedné z reportáží rozhlasového seriálu "Tisícovky" natočeného stanicí ČRo1 - Radiožurnál. Článek s podrobnými informacemi i se zvukovým záznamem pořadu je uveřejněn na serveru Tisícovky.cz

Pro běžkaře jsou zajímavé i další odkazy - například Orlické hory na běžkách: putování od bunkru k bunkru - článek na serveru iDNES.cz (17.1.2006), který popisuje běžkařské stopy především na hlavním hřebeni Orlických hor, od Deštného až po Suchý vrch (Bukovou horu). Nebo článek Hřeben Orlických hor - okolí Říček na "toulacím" serveru alena.ilcik.cz.

19.11.2007

Doplněny informace a fotografie o nejvyšší hoře Orlických hor - Velké Deštné

1.11.2007

Doplněn odkaz na stránky o Orlickém Záhoří - www.orlickezahori.eu

25.9.2007

Jiráskova chata
  Jiráskova chata

Doplněny informace a fotografie o Dobrošovu. Název i stránka v sobě spojují tři turistické cíle - vesničku Dobrošov, Jiráskovu turistickou chatu na stejnojmenném vrchu a dělostřeleckou tvrz předválečného opevnění s názvem - jak jinak než - Dobrošov. Jen málo míst je tak turisticky vděčných jako tento vrch (623,6 m n.m.) nad Náchodem. Nejlépe to vystihnul Vlastimil Pilous v knize Východočeské hory (Baset, 2005): "Význam Dobrošova je mimořádný. Stačí se podívat do mapy - s takovým "pavoukem" značených turistických cest, jaký se sbíhá k hoře, se může pochlubit jen málo vrcholů v celé republice, o našem regionu nemluvě. [...] Příroda pomohla Dobrošovu ještě v jednom směru: na to, že není nijak zvlášť vysoký ani dominatní, je z něj překvapivě dokonalý rozhled." Přesvědčte se sami...

Zájemci o techniku a opevnění se mohou na zvláštní stránce fotografií projít podzemím pevnosti Dobrošov, tak jak by je provedla skutečná prohlídková trasa muzea.

aktualizováno 31.7.2007

UKONČENÍ LETNÍHO PROVOZU LANOVÉ DRÁHY!  (převzato z www.skiricky.cz)

Vážení příznivci Ski centra Říčky v O. h.,
dovolte, abychom se Vám omluvili za ukončení letního provozu Lanové dráhy Říčky - Zakletý. Bohužel majitel okolních pozemků a i pozemků pod Lanovou dráhou striktně zakázal její letní provoz.

Lanová dráha bude tedy v provozu naposledy tento víkend (30.6. - 1.7.)

Děkujeme za pochopení.
Ski klub Ústí nad Orlicí, s. r. o.

Poznámka autora stránek: v článku MF Dnes Hrabě cyklisty nechce (30.6.2007) je jako důvod pro ukončení provozu lanovky uváděna obava vlastníka pozemků hraběte Kolowrata z možného poškozování lesů cyklisty, neboť na horní stanici lanovky na Zakletém nenavazují žádné cyklistické stezky. Obava je oprávněná, již dříve se objevily hlasy kritizující chování některých neukázněných cyklistů (Cyklisté drancují Orlické hory, tvrdí ochranáři. idnes.cz, 28.9.2006). Otázkou však zůstává, jestli by rozložení velkého náporu cykloturistů do více míst Orlických hor, samozřejmě po dobudování potřebné infrastruktury, nebylo pro celé hory spíše přínosem. Současný stav, kdy na Šerlich přijíždí o víkendu v rozmezí deváté a desáté hodiny 7 linek cyklobusů, jistě není ideální (dalším výchozím bodem na hlavním hřebeni je již pouze Mezivrší pod Komářím vrchem - sem však zajíždí pouze jedna linka).
Pěším turistům pak zbývá jen povzdech, zda nebylo možné do vyřešení sporů (či do vybudování navazujících cyklostezek) provozovat lanovku s vyloučením přepravy kol...

1.7.2007

Lanovka na Zakletý  

Aktualizována stránka o Říčkách. Zdejší Ski Centrum provozuje od konce roku 2006 novou čtyřsedačkovou lanovku na Zakletý, mimo zimní sezónu i v létě (červen a září: pouze o víkendech a svátcích, červenec a srpen: každý den. V obou obdobích vždy v celou hodinu od 9:00 do 17:00 hod. Jízdné nahoru 50 korun, směrem dolů zdarma). Lanovkou s nádhernými výhledy na Říčky a okolní vrcholy (Komáří, Anenský vrch a vzdálený hřbet Bukovohorské hornatiny se Suchým vrchem) vyjedete do nadmořské výšky 992 m n.m., asi 1 km od turistického rozcestí Pěticestí. Ideální výchozí místo pro hřebenové túry, pěší i cyklistické... BOHUŽEL TENTO VÍKEND (30.6.-1.7.) JEDE LANOVKA NAPOSLEDY - VIZ ZPRÁVA VÝŠE.

27.6.2007

Doplněny informace o Vrchmezí, třetím nejvyšším vrcholu Orlických hor - 1084 m n.m.

21.6.2007

Informační tabule na polské straně přechodu (foto R. Remeš)
  Informační tabule na polské straně přechodu (foto R. Remeš)
  • Na Vrchmezí byl k 1. červnu 2007 otevřen nový hraniční přechod do Polska. Je zařazen do kategorie přechodů na turistické stezce, využívat jej mohou pěší, cyklisté a v zimě lyžaři. Více informací přinesl článek v Rychnovském deníku (7.6.2007). Provozní doba je zatím stanovena od 6 do 20 hodin v letní sezóně (1.4.-30.9.) a od 8 do 18 hodin v zimě (1.10.-31.3.) - viz stránky Ministerstva vnitra. Přechod je otevřen dočasně, v současné době probíhají schvalovací jednání s vládou Polské republiky. Po definitivním schválení bude provozní doba od 8 do 20 hodin v letní sezóně (1.4.-30.9.) a od 8 do 18 hodin v zimě (1.10.-31.3.).

  •  Doplněn odkaz na nové, tak trochu pohádkově laděné, stránky Dobrovolného svazku obcí Region Orlické hory - www.orlickehory.eu . Představují se zde obce DSO (zvláštní oddíl je věnován příběhům o jejich pohádkových patronech), dále na stránkách naleznete například kalendář akcí, zajímavě popsané cyklotrasy, nechybí ani sekce ubytování.

  • Na stránce Tipy na výlet, cyklotrasy doplněn přehled hraničních přechodů a aktualizován seznam webových kamer.
  • 21.6.2007

  • Aktualizována stránka o Deštném. Doplněny dobové fotografie ze Zákoutí.

  • V sobotu 8.6. byly v Dobrušce předány první certifikáty značky kvality "Orlické hory - originální produkt". Značku uděluje místní akční skupina Pohoda venkova (www.pohodavenkova.cz) výrobkům spotřebního charakteru, přírodním a zemědělským produktům, které splňují certifikační kritéria a pocházejí z regionu Orlických hor. Více v článku na serveru ORLICKÝ.net
  • 10.6.2007

    Zatímco v ostatních částech republiky se provoz na regionálních tratích spíše omezuje, v Orlických horách existuje projekt na rozšíření železniční sítě - Dráhy Orlických hor. Myšlenka vybudování nových podhorských tratí, které by spojovaly významná lyžařská a turistická střediska (Rokytnici, Říčky, Deštné, Sedloňov apod.), volně navazuje na dřívější nerealizované projekty místních drah na Podorlicku. V dnešní Mladé Frontě Dnes vyšly dva články věnující se tomuto tématu - Obce trať chtějí, ochranáři ne a rozhovor s autorem projektu Petrem Tejklem Snažíme se vyhovět řadě zájmů.

    Souhrnné informace o Drahách v Orlických horách naleznete v tomto letáku (pdf soubor, 320 kB), nebo přímo na stránkách www.orlickedrahy.cz

    21.5.2007

    Přidány historické pohlednice a fotografie Kamence. Viz také sekce Dobové fotografie.

    6.5.2007

    Doplněn odkaz na stránky Bartošovic v Orlických horách - www.bartosovice.eu


    26.4.2007

    Dělostřelecký srub R-S-79 Na mýtině
      Dělostřelecký srub R-S-79 Na mýtině
  • Pevnost Hanička otevřena již tento víkend
    S ohledem na velmi pěkné počasí bude muzeum na Haničce otevřeno již tento víkend 28.4. – 29.4. 2007. V sobotu od 9.30, poslední prohlídka v 15.00 hod., v neděli od 9.30, s poslední prohlídkou ve 14.00 hod.
    Od 1.5 se provoz rozeběhne již naplno (provozní doba zde). Na první letošní návštěvníky se těší zaměstnanci muzea.

     

  • Hanička prohlášena kulturní památkou
    Podzemní chodba na Haničce
      Podzemní chodba
    Pevnost Hanička byla rozhodnutím Ministerstva kultury zapsána do státního seznamu nemovitých kulturních památek. Stalo se tak po 33 letém úsilí, kdy první neúspěšný pokus o její zapis byl proveden v roce 1973. Hanička však byla v roce 1975 zabrána tehdejším ministerstvem vnitra a pod krycím názvem Kahan se zde budoval protiatomový kryt. Touto přestavbou, která probíhala ještě na počátku 90. let, bylo nenávratně zničeno mnoho prvků původní tvrze. Teprve v roce 1995 Haničku ministerstvo vnitra opustilo a tvrz byla opět otevřena pro veřejnost. Vzniklo tak ojedinělé muzeum kombinující prvky předválečného opevnění (mj. vzácně dochované pancéřové věže) a svým způsobem unikátní vybavení protiatomového krytu. Na podzim roku 2006 byla památkáři provedena již druhá dokumentace pevnosti a 1.2.2007 byla Hanička prohlášena kulturní památkou. Více informací na stránkách www.rokytnice.cz a www.hanicka.cz

    aktualizováno 25.4.2007

  • Luisino Údolí

    Přidány historické pohlednice a fotografie Luisina Údolí. Viz také sekce Dobové fotografie.

     

     

    24.4.2007

    Doplněn odkaz na Těchonín - www.techonin.net. Kromě historie obce zde naleznete především velké množství dobových pohlednic.

    17.4.2007

    Rozhledna na Křížové hoře (3.12.2006)

    U Králík stojí nová rozhledna - článek MF Dnes (1.2.2007) o nové originální rozhledně na Křížové hoře nad Červenou Vodou. Slavnostní otevření je plánováno na 16. června 2007. Rozhledna bude veřejnosti přístupná "v předpremiéře" již od jara 2007, a to o víkendech, přesná otevírací doba bude včas zveřejněna (aktuální informace na www.cervenavoda.cz)

     

    1.2.2007

    Přidán odkaz na Občanské sdružení Lužany (osada na úbočí hory Skutiny). Se Skutinou souvisí i nepříliš radostné obrázky - viz tento odkaz a článek z MF Dnes (24.11.2006) - Chataře děsí střelba. Také samotná rekonstrukce stejnojmenné tvrze je více než rozporuplná, pro uvedení srubu N-S 48 do původního stavu byly použity (vytrženy) prvky z jiných objektů (střílna M z rokytnické R-S 81, střílna L1 z cvičného objektu v Žárovicích).

    29.1.2007

    Od úterý 23.1.2007 probíhá Šediváčkův long, nejtěžší středoevropský etapový závod psích spřežení. Soutěží se na hřebenech Orlických hor s jedním povinným bivakem (nocleh na sněhu, letos na polském území). Délky tratí jsou 222 km a 333 km. Sněžit začalo jako na objednávku, celá trať je dostatečně pokryta sněhem. XI.ročník Šediváčkova longu bude trvat do soboty 27.1.2007, slavnostní vyhlášení výsledků je naplánováno na 18. hodinu v Deštném u penzionu Kristýna. Více informací na stránkách závodu - www.czechlongtrail.com

    V dnešních Událostech v regionech na ČT1 byla o tomto závodě odvysílána reportáž. Záznam si můžete prohlédnout na adrese pořadu (daná reportáž je na úplném konci Událostí v regionech, začíná přibližně v 8. minutě).

    aktualizováno 25.1.2007

    Kamenec - chalupa Jiskry (foto Otto Mach)

    Přidána nová stránka o Kamenci, malé osadě v údolí Zdobnice. I když je v dnešních dnech Kamenec tvořen pouze šesti objekty (z části využívaných dětským letním táborem), nachází se v jeho okolí mnoho zajímavostí - bývalá sklárna a osada Anenská huť, vápenný lom se zbytky staré vápenné pece pod vrcholem Vápenného vrchu a pozoruhodný skalní útvar Sfinga, jediný chráněný geologický útvar v Orlických horách. (Za spolupráci děkuji V. Duškovi, M. Vysokému (text) a O. Machovi (fotografie))

    Aktualizována stránka o Luisině Údolí.

    20.1.2007

    Ve čtvrtek 11.1. vyšel v MF Dnes článek "Vloni až dva metry sněhu, teď po něm není ani památky". Zatímco minulý rok se množstvím sněhu zapsal do paměti, letos si zatím pravá zima dává načas...

    Pevnost Bouda u Suchého vrchu má nové stránky - www.boudamuseum.com

    12.1.2007

    V dnešních Událostech v regionech na ČT1 byla odvysílána reportáž z Neratova o obnově kostela Nanebevzetí panny Marie. Záznam pořadu si můžete prohlédnout na této adrese.

    7.1.2007

    Hotel Alba v Zákoutí  

    Přidáno několik dobových pohlednic - Orlického Záhoří (Kunštátu a Jadrné) a hotelu Alba v Zákoutí.

     

    6.1.2007

  • ROK 2006
  •   Šerlich

    Aktualizována stránka o Šerlichu. Doplněny fotografie a pověst o Hansjörgovi. Přidán odkaz na starší článek z Mladé fronty - Rozhledna? Místo Deštné Šerlich. (Jelikož plánovanou výstavbu rozhledny na Velké Deštné provázejí komplikace při jednáních s majitelem pozemku, objevily se úvahy o vybudování rozhledny právě na Šerlichu.)

    30.11.2006

    Suchý vrch  

    Aktualizována stránka o Suchém vrchu. Doplněny informace o geologické stavbě Suchého vrchu a informace o tvrzi Bouda.

    Doplněn odkaz na nové stránky - Orlický.net - internetový zpravodajský portál pro Orlické hory a podhůří.

    25.11.2006

    Přidána nová fotogalerie kostela sv. Jana Křtitele z Kunštátu (Orlické Záhoří) a doplněn odkaz na fotografie Orlických hor a okolí na stránkách www.volny.cz/snow_boy

    12.11.2006

    Přidány dvě nové stránky fotografií. První dokumentuje obnovu střechy neratovského chrámu Nanebevzetí panny Marie (snímky jsou z 19.8. a 22.10. 2006), druhá stránka zachycuje jedno inverzní podzimní ráno na Velké Deštné (15.10. 2006).

    Neratov
    Inverze na Velké Deštné

    27.10.2006

    Aktualizována stránka o Orlickém Záhoří. Doplněna je mj. panoramatická fotografie celého údolí Divoké Orlice. Byla pořízena na jaře 2006 z vyhlídkové věže, kterou naleznete u červené Jiráskovy horské cesty na svahu Orla (Koruny).

    Údolí Divoké Orlice - Erlitztal

    8.10.2006

    28. září byl ukončen provoz letních cyklobusů. Ve stejné době se v tisku objevilo několik článků o náporu cyklistů ve vrcholových partiích Orlických hor, zvláště o víkendech, kdy cyklobusy vyvezly na hřebeny velké množství lidí. Místní podnikatelé a cyklisté si sezónní autobusy pochvalují (a nejen cyklisté, ale i pěší, neboť cyklobusy se dají s výhodou využít pro naplánování výletů, kam by se pěší turista bez auta jen špatně dostával), nevýhodou je však velká koncentrace lidí na jednom místě v určitém čase, např. na Šerlichu, kde se sjíždí několik cyklobusů najednou. Směřovat odtud ve stejnou dobu pěšky na Velkou Deštnou není příliš příjemné. Nezbývá než apelovat na slušné chování a ohleduplnost k ostatním i k přírodě Orlických hor.

    Článek na idnes.cz - Cyklisté drancují Orlické hory, tvrdí ochranáři (28.9.2006)

    8.10.2006

      Bartošovice v Orlických horách

    Přidán tip na výlet - Z kolébky jednoty bratrské k Divoké Orlici, aneb procházka z Kunvaldu přes hřeben Žamberských lesů do Bartošovic a dále údolím Divoké Orlice k Zemské bráně. Podél řeky dojdeme do Klášterce, odkud se přehoupneme přes Zbudov a Končiny zpět do Kunvaldu. Výlet lze podniknout pěšky i na kole. Text doprovází fotografie z počátku května 2006.

    28.8.2006

    Přidán odkaz na cyklistický výlet ze Šerlichu po hřebenu Orlických hor až do Pastvin. Je to další výlet využívající nabídku cyklobusů (viz o něco níže "Šerlich: na kole do hor bez stoupání").

    3.8.2006

    Kopie původní Piety

    V deštenském muzeu můžete do konce června shlédnout výstavu o historii Kunštátské kaple stojící už od 17. století na hřebeni Orlických hor. Kaple byla od roku 2000 postupně rekonstruována a v loňském roce slavnostně vysvěcena biskupem Dominikem Dukou. Článek MF Dnes (13.6.) "U kaple se setkávali lidé z obou stran hor" doplněný o fotografie najdete pod tímto odkazem.

    Doplněna stránka o Kunštátské kapli.


    aktualizováno 22.6.2006

      Občerstvení na Pěticestí

    Na serveru Cestování.aktuálně.cz byl 9.6. zveřejněn článek "Šerlich: na kole do hor bez stoupání". Tip na cyklistický výlet vychází z nabídky sezónních cyklobusů, které Vás vyvezou na hřeben Orlických hor - Šerlich. Odtud je pak mnoho variant k pokračování - na Velkou Deštnou a dále po hřebenu směrem na Panské pole, nebo sjezd do Luisina údolí a do Deštného. Podívat se můžete také do Orlického Záhoří a pokračovat údolím Divoké Orlice přes Neratov do Bartošovic. Ze Šerlichu lze poznat i severní část pohoří - ať už Šerlišský mlýn v údolí Bělé, nebo oblast Vrchmezí a vesničky Sedloňov a Olešnici.

    17.6.2006

    Aktualizována stránka o Zemské bráně. Byly přidány především nové fotografie.

    31.5.2006

    Doplněn článek z MF Dnes (22.5.2006) - Orlické hory ničí dusík. Na stránce Lesy Orlických hor byl přidán odkaz na nedávno zveřejněné prohlášení českých vědců o stavu českých lesů obecně a odkaz na reakci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

    Pohled na Jedlovou s kostelem sv. Matouše, 30. léta, (H)  

    V postupně obnovovaném kostele sv. Matouše v Jedlové byla 1.dubna 2006 slavnostně otevřena výstava "Krajina zašlých časů". Téměř stovka reprodukcí historických fotografií nabízí pohled do minulosti Orlických hor. Bližší informace naleznete v tomto článku.

     

    22.5.2006

    Přes léto dojde v rámci 3. etapy rekonstrukce silnic v Orlických horách k uzavírkám silnic II/319 a II/310 v trase Rychnov nad Kněžnou - Pěčín - Rokytnice v Orl. horách. Podrobnější informace naleznete v článku z Orlického týdeníku. V souvislosti s opravami dojde k rekonstrukci zajímavého mostu přes řeku Zdobnici mezi Přímem a Pěčínem (i když vzhledem k uvedeným termínům uzavírek - pouze tři měsíce - proběhne oprava pravděpodobně až příští rok). Jde o obdobu mostu na Zemské bráně, tj. s klasickou kamennou klenbou z pískovce. Způsob rekonstrukce má být podobný tomu na Zemské bráně.

    13.5.2006

    V pátek 28. dubna 2006 pořádá Správa CHKO Orlické hory akci s názvem Otevírání Zemské brány. Program budou doprovázet veřejné exkurze s odborným výkladem v prostoru přírodní rezervace Zemská brána (ve 13 a 16 hodin, vychází se od Orlické chaty - www.orlickachata.cz) a od 15 hodin blok přednášek s přírodovědnou tématikou v téže chatě. Slavnostní otevření Zemské brány proběhne ve 14 hodin u Pašerácké lávky.

    Bližší informace v pozvánce (*.pdf, velikost 519 kB), případně na webových stránkách www.orlickehory.ochranaprirody.cz

    20.4.2006

     
    Divoká Orlice
     
    Jarní Divoká Orlice před Zemskou bránou

    Doplněny fotografie a informace na stránce o řece Orlici. Naleznete zde i odkazy na stránky s aktuálními údaji o stavu Divoké a Tiché Orlice.

    Vzhledem k rozvodnění řek lze doporučit sledování serveru Povodí Labe - www.pla.cz, kde jsou zveřejňovány aktuální data ze srážkoměrných stanic, průtoky na vybraných tocích a stavy a průtoky na vodních nádržích. Viz sloupec v pravé části stránek "Aktuální informace", či případně přímo tento link.

    aktualizováno 2.4.2006

    Nechte auto doma a vyražte do Orlických hor hromadnou dopravou! Nabídka sezónních autobusů, které lyžaře dovezou na atraktivní místa hlavní lyžařské magistrály Jiráskovy horské cesty, nebo k lyžařským střediskům (Deštné, Říčky, Čenkovice, Sedloňov, Olešnice (1)(2), Zdobnice, Bartošovice) se neustále rozšiřuje. Zkuste odlehčit horám od přemíry aut a od přeplněných parkovišť. Vždyť hory by měly být pro lidi, ne pro auta...
    Přehled provozovaných autobusových spojů můžete nalézt v článku MF Dnes (přepis zde), nebo na stránkách autobusových dopravců regionu:

    Viz také sekce Skibusy na stránce Zima v Orl. horách.

    9.2.2006

    Omluva:
    Na stránce Proměny v čase, Lesy Orlických hor a Dobové pohlednice byla v rozporu s autorským zákonem použita barevná pohlednice Kunštátské kaple, která zachycovala stav kaple v 70. letech. Autorem fotografie je pan Kubíček z Deštného, pohlednice byla vydána panem Svědirohem ze Žamberka. Oběma pánům se za neoprávněné publikování omlouvám.

    6.2.2006

    Na serveru iDNES.cz vyšel 17.1. článek "Orlické hory na běžkách: putování od bunkru k bunkru". Popisuje běžkařské stopy především na hlavním hřebeni Orlických hor, od Deštného až po Suchý vrch (Bukovou horu). Součástí jsou krásné zimní fotografie z vrcholových partií OH.

    Aktualizována stránka o Bukačce.

    22.1.2006

     
    Písečná
     
     Zlatá Písečná (foto: Šárka Bergerová)

    Minulý rok v létě obdržela malá víska Písečná v podhůří Orlických hor vůbec jako první v České republice zlatou medaili v evropské soutěži Entente Florale (Rozkvetlá sídla) 2005 a zařadila se tím mezi šest úředně vyhlášených nejkrásnějších vesnic v Evropě. Tuto soutěž s třicetiletou tradicí pořádá Evropská asociace pro zahradní a krajinářskou tvorbu se sídlem v Bruselu.
    Pokud se do Písečné nedostanete osobně, můžete si vísku prohlédnout alespoň virtuálně na krásných stránkách www.pisecna.zamberk.cz
    Články z tisku a dobové fotografie Písečné najdete na této stránce.

    aktualizováno 17.1.2006

    Aktualizovány stránky o Olešnici v Orlických horách.

    8.1.2006

    Přidány články z MF Dnes, které shrnují novinky pro lyžaře v Orlických horách:

  • Běžeckých tratí opět letos o něco přibylo (10.12.2005)
  • V Orlických horách budou mezinárodní tratě (7.12.2005)
  • Na novinky se mohou těšit i lyžaři v Orlických horách (10.11.2005)
  • 4.1.2006

  • ROK 2005
  • Doplněny "zimní" informace - tj. aktualizovány ceníky a provozní doby lyžařských areálů na stránce Přehled lyžařských středisek a sjezdovek v Orl. horách, přidány údaje a link na areál Nella Bartošovice v O.h., obnoveny odkazy na mapy běžeckých tras v okolí Deštného (mapa 1600x1200, mapa 1024x768) atd.

  • Aktualizována adresa Správy CHKO Orlické hory - www.orlickehory.ochranaprirody.cz
  • 27.12.2005

    Masarykova busta poprvé přečkala celých patnáct let - článek z MF Dnes z 9.8.2005 o bustě TGM před Masarykovou chatou na Šerlichu. Poprvé za svou sedmdesátiletou historii vydržela u chaty patnáct let bez stěhování. Nejdříve tři roky (1935-38), pak čtyři (1949-53) a opět čtyři roky (1968-72). Zatím poslední návrat se udál v roce 1990. Doufejme, že již natrvalo...

    12.8.2005

     
    Bartošovice v Orl.h. - hřbitovní brána před kostelem sv. Máří Magdalény

    O víkendu 5.8.-7.8. probíhalo v Deštném Tavení skla dřevem. Fotografie a článek z MF Dnes - V Deštném počtrnácté tavili sklo dřevem (8.8.2005) naleznete zde.




    9.8.2005

    Po dlouhé době se rozrostl sloupec "Zajímavá místa". Vznikla stránka o Kačerovu, horské osadě se sklářskou minulostí a s přírodní rezervací stejného jména, a stránka o Nebeské Rybné, vesničce nad řekou Zdobnicí a Říčkou.

    8.8.2005

    V úterý 28. června bude u chaty Bedřichovka slavnostně otevřena nová stejnojmenná naučná stezka. Bude dlouhá tři kilometry a na své trase mezi Trčkovem a Bedřichovkou bude mít celkem osm zastavení. Podrobnější informace naleznete v článku z Orlického týdeníku - Otevřou naučnou stezku Bedřichovka.

    V sobotu 18. června byla biskupem Dominikem Dukou slavnostně vysvěcena opravená Kunštátská kaple na hřebeni Orlických hor. Bližší informace přináší článek z Novin Rychnovska (20.6.2005) - Dominik Duka světil na hřebenu a oskenovaný článek z Orlického týdeníku Svátek památky 1000 metrů nad mořem.

    Na závěr dvě aktuální fotografie p. Kratochvíla ze Zemské brány. Foto 1, foto 2.

    25.6.2005

    Minulý víkend opět zahájily svůj provoz cyklobusy do Orlických hor. Tyto mimořádné linky, které mohou samozřejmě využít i necyklisté, budou zájemce vyvážet na aktraktivní místa - například Dobrošov, Šerlich, sedlo pod Komářím vrchem, Suchý vrch - až do 28. září, a to o víkendech a svátcích (také v pondělí 4.7.)

    Bližší informace na cyklostránkách jednotlivých dopravců,

    nebo vše na jednom místě ve formě letáčku s jízdními řády linek a přehlednou mapkou:




    13.6.2005
     

    18. května byl slavnostně otevřen opravený most na Zemské bráně a rekonstruované silnice mezi Rokytnicí, Neratovem a Zemskou bránou. Podrobnosti viz článek MF Dnes z 19.5.2005 - K Zemské bráně vede nová silnice


    Za aktuální fotografie Zemské brány děkuji p. Stanislavovi Kratochvílovi.








    aktualizováno
    25.5.2005


     

    Na adrese www.orlickedrahy.cz vznikají nové stránky o stávajících lokálkách v Orlických horách, o projektech, které nebyly realizovány, i o případném dalším rozvoji a zatraktivnění železnice v Orlických horách v budoucnosti.


    "... Orlické hory – malebná horská krajina na hranicích České republiky a Polska. I do této oblasti si nalezla cestu více jak před sto lety železnice. Byly a zůstaly to pouze tratě místní – lokální, ale i tak umožnily, aby se zdejší obyvatelé lépe dostali do světa za prací a za obchodem. (...)  Tento region vděčí lokálkám za mnoho, a proto, jako symbol díků, jsou jim věnovány tyto stránky. Jsou věnovány nejen těm tratím, které byly s nemalým úsilím postaveny, ale jsou zmíněny i ty, které zůstaly jen ve stádiu projektu nebo v poslední chvíli, především z důvodů vypuknutí 1. světové války, již bohužel nestačily být vybudovány. (...)  Kromě informací o lokálkách, které se vinou nádhernou krajinou podorlicka, se na stránkách pokusíme zamyslet nad perspektivou a skutečnými možnostmi lokálek jako takových včetně uvedení některých pozitivních příkladů z blízkého okolí. ..." (www.orlickedrahy.cz)

    9.5.2005

    Naučná stezka po lehkém opevnění v okolí Olešnice v Orlických horách bude slavnostně otevřena dne 16.4.2005 v 14:00 na náměstí v Olešnici v O.h. za přítomnosti zástupců obce Olešnice v Orl. h. a významných osobností regionu.

    Program:

  • procházka naučnou stezkou (6 km)
  • na každém zastavení stezky odborný výklad a soutěž pro děti
  • malá ukázka dobové výstroje a výzbroje čs. armády
  • malé pyrotechnické překvapení
  • jeden sud piva zdarma
  • Další informace najdete na stránce Sdružení pro Olešnici v O.h. a na samostatné stránce stezky na adrese http://naucnastezka.olesnice.net.

    11.4.2005

  • Doplněny fotografie na stránce Přehled lyžařských středisek a sjezdovek. Na stránce Opevnění v Orl.h. je nově přidán přehled veřejnosti přístupných objektů čs. opevnění v této oblasti (kontakty, provozní doby apod.).

  • Přidán odkaz na nové stránky o Orlických horách, které byly spuštěny k 1.1.2005 - www.orlickehory-cz.info

  • Vzhledem k přicházejícímu jarnímu tání a tudíž velké pravděpodobnosti zvýšení hladin řek lze doporučit sledování serveru Povodí Labe - www.pla.cz - kde jsou zveřejňovány aktuální data ze srážkoměrných stanic, průtoky na vybraných tocích a stavy a průtoky na vodních nádržích. Viz sloupec v pravé části stránek "Aktuální informace".
  • 15.3.2005

    Doplněn přepis článku " Odříznuti od světa? Zvykli si " z MF Dnes 2.2.2005.

    " Vytrvalý vichr navál v pondělí na silnici mezi Orlickým Záhořím a chatou Bedřichovkou tolik sněhu, že silničáři nedokázali cestu prorazit. Vesnice zůstala odříznuta od Deštného a lidem zbývala jen jedna přístupová cesta oklikou přes Bartošovice a Rokytnici v Orlických horách. V obci schované za hřebenem Orlických hor to není nic výjimečného. (...)"

    2.2.2005

    Stavební práce na Zemské bráně finišují, hrubá stavba je hotová včetně ochranných násypů. Průjezd však zatím není možný - chybí vozovka. Silnice Bartošovice – Zemská brána by měla být neprůjezdná až do 31. května 2005. Následující dvě fotografie pana Josefa Kučery pocházejí ze 14. ledna 2005

    Zemská brána Zemská brána

    19.1.2005

  • ROK 2004
  • Doplněny články z MF Dnes o opravě Kunštátské kaple:

  • Na hřebeni Orlických hor opravili starou kapli (MF Dnes, 15.11.2004)

  • Kaple na hřebeni Orlických hor se dočkala záchrany (MF Dnes, 9.8..2004)
  • 10.12.2004

    V sekci Zima v Orl. horách byly přidány webkamery z Přívratu a Čenkovic (čenkovická kamera je novinkou nadcházející sezóny, v Přívratu kamera fungovala již minulý rok). Záběry jsou převzaty ze stránek www.holidayinfo.cz.

    22.11.2004

  • Doplněn přepis článku z MF Dnes (1.11.2004) - Nové silnice zpřístupní hory. Nutno však zdůraznit, že most na Zemské bráně ještě dokončen není, hotov by měl být v květnu 2005. Dokládají to i následující dvě fotografie pana Josefa Kučery z počátku minulého týdne.


  • 1.11.2004

    Doplněny odkazy na stránky o Orlických horách. České - orlickehory.webz.cz. Německé - www.heimatlandschaft-adlergebirge.de, www.schwarzwasser.pc-leisner.de (Černá Voda, součást Orlického Záhoří), www.batzdorf.de.tt (Bartošovice v Orl.h.).

    S blížící se zimou se pomalu začínají objevovat první informace z jednotlivých zimních středisek. Například na stránkách deštenského Infocentra v sekci "Zimní sezóna" naleznete stručné informace o nadcházející sezóně v Deštném.

    6.10.2004

    Doplněn přepis článku - U torza neratovského kostela byla pouť    (MF Dnes, 16.8.2004)

    Následující dvě fotografie zachycují průběh rekonstrukce mostu na Zemské bráně (podrobnosti viz zde). Obě byly pořízeny 8.8.2004.


    16.8.2004

    Doplněny přepisy dvou článků z MF Dnes - V Deštném tavili sklo jako před 600 lety a Láska ke sklu se většinou dědí z generace na generaci, říkají skláři. Svátky skla proběhly v Deštném minulý víkend, tj. 31.7. - 1.8.

    3.8.2004

  • 19.4. byly na této stránce zveřejněny dvě fotografie "tajemné" kapličky. V připojené anketě jste si mohli tipnout, kde kaple stála.
  • 22.5. byla zveřejněna správná odpověď (nad Orlickým Záhořím, resp. Kunštátem) a výsledky ankety (viz tato stránka)
  • ...a z 28.6. je vzkaz v návštěvní knize od paní Jarmily: "Tak jsem se rozjela do Záhoří hledat kapličku. Našla. Bohužel v popisovaném stavu tj. rozvaliny. A pramen zázračné vody taky není. Asi si panna Marie řekla: Když není kaplička nebude ani vodička. Škoda této drobné stavby. A ještě větší škoda vyschnutí pramene. I když kolem kapličky tečou tři potůčky, pramen byl moc dobrý a dobré vody z pramene a ne z láhve, je čím dál míň."
  • 28.6.2004

    Informace o provozu cyklobusů v Orlických horách v letní sezóně 2004

    Ke společnosti AUDISBUS s.r.o. z Rychnova nad Kněžnou se k provozování cyklobusů v Orlických horách a jejich podhůří přidala i firma ORLOBUS a.s. z Nového Města nad Metují.

  • Firma Audis se zaměřuje spíše na jižní část hor - ve směru od Rychnova, Týniště, Kostelce, ale i ze Žamberka, Letohradu a Jablonného se pohodlně dostanete například na Mezivrší (924 m n.m.) pod Komářím vrchem, nebo dále pak přes Orlické Záhoří na Šerlich (cca 1000 m n.m.) a do Deštného. Linky budou provozovány od 5.6. do 28.9. každý víkend a státní svátek. Jízdní řády a podrobné informace zde.
  • Cyklobusy Orlobusu vyjíždí především z Náchoda, Nového Města, Hradce Králové a případně až z Jaroměře, do severních partií Orlických hor - Olešnice v Orl.h., Sedloňova, Deštného a na Šerlich. Cykloturistické linky budou v provozu po všechny víkendové dny a státní svátky od 13.5. do 28.9. Jízdní řády a podrobné informace zde.
  • Cyklobusy jsou upraveny pro přepravu až 50 kol (přívěs nebo autobus s vnitřní úpravou), dovozné za kolo je sympatických 10 a 20 korun. Na cyklobusy Audisu navazují v dopoledních a večerních hodinách vlaky ČD v Rychnově n.Kn. a Rokytnici v O.h. a také v Letohradu.

    Přeprava kol na Českých drahách

    Trasy cyklobusů společnosti AUDISBUS Trasy cyklobusů společnosti ORLOBUS
    AUDISBUS s.r.o.
    tel: 494 533 737
    ORLOBUS a.s.
    tel: 491 474 499

    8.6.2004

  • Přidán přepis článku Po hřebeni hor plném informací z Hradeckých novin (2.6.2004) a přepis článku Chřástalové mají své ptačí území z Novin Rychnovska (22.5.2004)

  • Doplněny odkazy na internetové stránky Povodí Labe www.pla.cz, kde lze sledovat takřka on-line situaci na vybraných tocích (průtok, výška hladiny) - např. Divoká Orlice v Orl. Záhoří a Nekoři, Bělá v Jedlové - a srážkoměrných stanicích (srážky, teplota vzduchu) - např. Sedloňov, Orl. Záhoří, Zakletý vrch, Hanička. Lze si tak učinit přibližný obraz o tom, jaké počasí právě v Orlických horách panuje.

  • Doplněny kontaktní údaje na Informační centrum čs. opevnění při Vojenském muzeu v Králíkách - viz stránka Opevnění Orl. hor a stránka Infocentra, odkazy, literatura
  • 5.6.2004

  • Výstavba rozhledny na Velké Deštné se opět začíná komplikovat, viz článek z Novin Rychnovska - Kolowrat chce zachovat ráz hor.
  • Další článek k výstavbě rozhledny na Velké Deštné z MF Dnes (28.05.2004) zde.

  • 28.5.2004

    Jak již bylo dříve zmíněno, probíhá rekonstrukce silnic z Neratova přes Bartošovice v Orl.h. na Zemskou bránu a současně od Bartošovic do Rokytnice v Orl. h. Uzavírka těchto úseků potrvá od 1. dubna do 31. října 2004. Silnice Bartošovice – Zemská brána bude kvůli stavbě nového mostu přes Divokou Orlici neprůjezdná až do 31. května 2005. Starý most již na Zemské bráně neuvidíte, aktuální stav dokumentují následující fotografie pana Josefa Kučery z 10.5.2004:

    Bližší informace o této uzavírce naleznete na "staronových" stránkách města Rokytnice v Orl. h., konkétně zde. Pro návštěvníky pevnosti Hanička (záchytné parkoviště na Panském Poli se nachází v uzavřeném úseku) Policie ČR přislíbila, že bude příjezd uzavírkou z důvodu návštěvy muzea tolerovat. Aktuální informace o sjízdnosti rekonstruovaných úseků naleznete zde.
    Projíždějte úseky s maximální opatrností a dbejte pokynů pracovníků na stavbě, příp. Policie ČR.

    17.5.2004

  • Na stránce Lesy Orlických hor byly doplněny odkazy na server Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem, kde lze najít velmi podrobné informace o nejrůznějších lesnických charakteristikách PLO (přírodní lesní oblast) Orlické hory a PLO Předhoří Orlických hor.

  • Doplněny informace a fotografie z Velké Deštné.

  • Aktualizovány informace v sekci Tipy na výlet, doplněny především odkazy na jednotlivé pěší i cyklistické výlety.
  • 2.5.2004

     
    Bartošovice v Orl.h. - hřbitovní brána před kostelem sv. Máří Magdalény

    Doplněny informace a fotografie z Bartošovic v Orl. horách.

     

     

    19.4.2004

    Doplněny odkazy posbírané v hlubinách internetu. Nejsou uvedeny linky na začleněné regionální weby (přehled viz stránka Infocentra, odkazy, literatura). Na některé odkazy bylo již dříve upozorněno.

  • Fotografie z Orlických hor:
    Příroda Orlických hor, snímky především z oblasti Polomu, Sedloňova a Olešnice
    Fotografie z okolí Říček, součástí stránek jsou panoramatické fotografie
    Podzimní fotografie, okolí Šerlichu a Vrchmezí
    Povídání o Orl. horách s fotografiemi
    Fotografie z podzimního přechodu Orl. hor
    Fotografie na stránkách pana Svědiroha
    Snímky na stránkách pana Moravce
    Přejezd Orl. hor na kole, aneb z Č. Třebové přes Orlické hory do Poděbrad

  • Tipy na výlet (cykloturistické):
    Přehled výletů (odkazů do internetu) na serveru Nakole.cz
    Cyklotoulky královstvím princezny Kačenky - podrobný popis přejezdu Orl. hor z Náchoda do Rychnova nad Kněžnou na serveru Webvelociped
  • Pokud víte o dalších stránkách, které zde chybí, pošlete mi prosím jejich adresu na mail.

    Zatímco předminulý víkend se Rampušák loučil se zimou v Sedloňově, o tomto víkendu zavítal do Deštného - viz článek Rampušák opět sestoupil mezi své poddané z MF Dnes (15.3.2004)

    16.3.2004

    Doplněn článek z MF Dnes (8.3.2004) o sedloňovském loučení se zimní sezónou - Rampušák se loučil se zimou jen symbolicky

    9.3.2004

    Zemská brána  

    V nejbližších dnech budou mít fotografové jednu z posledních příležitostí zachytit pravou zimní atmosféru balvanitého řečiště Divoké Orlice na Zemské bráně s historickým klenutým mostem v pozadí. Příští zimu zřejmě bude na tomto místě již stát nový, širší most, vybudovaný v rámci rozsáhlých rekonstrukcí silnic směřujících k plánovanému hraničnímu přechodu v Orlickém Záhoří. (text Rudolf Remeš - IC Deštné)

    Dodatek: Jedná se o rekonstrukci silnice II/311 Neratov - Zemská brána, navazující na již opravený úsek Neratov - Šerlich. Přibližně do října 2004 bude tato silnice (včetně úseků silnice II/319 Bartošovice - Rokytnice v O.h.) velmi obtížně průjezdná. Další informace viz tento článek, případně tisková zpráva Delegace EK v ČR. Bližší informace byly zveřejněny mj. i v Horském kurýru, přepis článku naleznete na stránce o Zemské bráně.


    aktualizováno 11.3.2004

  • Doplněn článek "Orlické hory s novou dominantou" (Hradecké noviny, 27.2.2004)

  • Na stránce "Lesy Orlických hor" přidán odkaz na studii "Posouzení zdravotního stavu, možných příčin chřadnutí a stavu pletiv poškozených smrků vybraných stanovišť oblasti Orlických hor" (pdf soubor, ke čtení je nutný program Acrobat Reader)
  • 1.3.2004

    Doplněny články z MF Dnes (26.2.2004) - Orlické lesy ničí dusík z Čech a síra z Polska a Lesník: V nejbližších desetiletích se stav lesů na horách nezlepší. Další informace o stavu lesů v Orlických horách naleznete na stránce Lesy Orlických hor.

    27.2.2004

    21.2.2004 byly v regionální příloze MF Dnes - Královéhradecký kraj uveřejněny dva zajímavé články - Turisté si v Kačenčině říši zasoutěží a Kostel se jednou střechy dočká, věří v Neratově.

    22.2.2004

    Na stránce o Sedloňovu byl doplněn článek z MF Dnes (3.2.2004) - Jak se plavilo dřevo z Orlických hor.

    4.2.2004

     
    Vrchol Homole (Střední vrch)

    V neděli 11.1. odvysílal Český rozhlas - Radiožurnál další díl z cyklu Tisícovky ČR, věnovaný opět Orlickým horám. Pořad může posloužit jako dobrý tip, jak na běžkách projet za jediný den všechny tisícovky Orlických hor (zvukový záznam je ve formátu mp3).

    Kamenný vrch, Sedloňovský vrch, Vrchmezí (Orlica), Šerlich, Malá Deštná, Homole (Střední vrch), Tetřevec, U Kunštátské kaple, Koruna (Orel) , Jelenka (Větrník/Vřesník), Velká Deštná - MP3/32kbps

    Textový přepis a fotografie výletů naleznete na www.tisicovky.cz. Konkrétně na této adrese najdete přepis zatím posledního výletu za orlickohorskými tisícovkami.

    16.1.2004

  • Byly přidány dobové fotografie Říček ze sbírky paní Kosové.
  • Doplněny fotografie a informace na stránce o Šerlichu a Šerliššském mlýně.
  • 16.1.2004

  • ROK 2003
  • Především díky laskavosti paní Zuzany Soběslavové vznikla nová stránka o Pěčínu.

  • Kunštátská kapleDoplněny informace o některých přírodních rezervacích Orlických hor - mimo jiné o rezervacích Sedloňovský vrch, Bukačka, Komáří vrch, Kunštátská kaple. Informace o PR Jelení lázeň naleznete na nové stránce.
  •  

    27.12.2003

  • Sdružení Neratov má své stránky! Naleznete je na adrese www.neratov.cz
  • Byly doplněny informace o PR Neratovské louky (viz Neratov) a PR Hořečky, která se nachází u Olešnice v Orlických horách
  • 17.12.2003

    Doplněny informace o Orlickém Záhoří, především o přírodních rezervacích v Trčkově - NPR Trčkov, PR Trčkovská louka, PP Velká louka a PR Hraniční louka.

    Český rozhlas - Radiožurnál vysílá každou neděli v 9.40 pořad Tisícovky ČR. Orlickým horám byly věnovány již dva díly, zvukový záznam těchto pořadů naleznete na adrese www.rozhlas.cz/tisicovky, nebo můžete využít přímých odkazů (pořady jsou ve formátu mp3):

    Kamenný vrch, Vrchmezí, Šerlich, Malá Deštná, Velká Deštná - MP3/32kbps
    Jelenka, Koruna, Orel, Homole, Tetřevec, U Kunštátské kaple - MP3/32kbps

    Textový přepis a fotografie výletů za orlickohorskými tisícovkami naleznete na www.tisicovky.cz. Zde je výlet první (Kamenný vrch,...) a zde druhý (Jelenka,...).

     

    16.12.2003

    Na nově přidané stránce Zima v Orl. horách naleznete souhrnné informace o možnostech lyžování v Orlických horách, o chystaných zimních akcích, novinkách v lyžařských střediscích, kontakt na horskou službu, přehled skibusů ap. Na rozdíl od úvodní stránky, kde je "zimní oddíl" umístěný pouze dočasně, bude stránka Zima v Orl. horách nedílnou součástí struktury webu Orlickehory.NET, tedy i v letním období.

    14.12.2003

    "Pokud patříte k nadšeným cyklistům, kterým nevadí podzimní plískanice a které zastaví až závěje sněhu, vyražte do Orlických hor." Tak začíná článek Na kole Orlickými horami uveřejněný serverem iDNES.cz 12.10.2003. I když se už pomalu dají očekávat ony závěje...

    U tohoto článku se objevily odkazy na fotogalerie Orl. hor. První naleznete na adrese http://orlickehory.unas.cz, druhou zde.

    22.10.2003

     
    Nová rozhledna na Velké Deštné

    Velká Deštná má novou rozhlednu! Viz dopis a fotografie pana Remeše: "Člověk musí pořád chodit po horách, aby viděl a věděl. Tak jsem onehdá dorazil na Velkou Deštnou a vidím, že už tu není stará známá konstrukce, ale nějaká funglovka. Žebřík vypadal bytelně, hned se soukám nahoru. Výhled lepší než minule, dokonce se pohledem setkávám se střechou Masarykovy chaty. Příjemná novinka se nám na horách urodila! Stará vyhlídková věž už začínala být pro pokročilou hnilobu opravdu nebezpečná, takže zřejmě Rampušák s Kačenkou vyčarovali novou. Díky jim budou posílat stovky vděčných turistů."

    11.10.2003

    Jiráskova chata na DobrošověDoplněny informace o Jiráskově chatě na Dobrošově (stránka Rozhledny Orl. hor a Dobrošov).

     

    2.10.2003

    Přechod v Orlickém Záhoří bude za rok - tak se jmenuje článek MF Dnes, který vyšel 25.9.2003.

    25.9.2003

    Rozšířeny stránky s přehledem objektů těžkého opevnění, především v oblasti Rokytnicka.

    4.9.2003

  • 4.8. 2003 vyšel v Orlických novinách článek mapující jedenáct let existence Sdružení obcí Orlicko. Přepis tohoto článku si můžete přečíst zde.

  • Na adrese http://home.tiscali.cz/cykloturistika/webvelociped.htm vznikají zajímavé stránky - Webvelociped - mimo jiné i s popisem třídenního cykloputování po Orlických horách. Naleznete zde informace o zajímavých místech, fotografie, tapety na pracovní plochu a mnohé další...
  • 27.8.2003

    Důkladnou opravou nyní prochází Kunštátská kaple. Po střeše, která byla vyměněna již v minulých letech, přišla na řadu oprava zdi a zárubní dveří, jsou osazeny také nová okna. Za fotografii a zprávu děkuji p. Remeši z deštenského Infocentra.

    Další fotografii kaple můžete vidět například na stránkách www.tisicovky.cz (konkrétně zde), což je rozsáhlý projekt mapující tisícimetrové vrcholy České republiky. Z oblasti Orlických hor jsou na těchto stránkách zpracovány vrcholy - Vrchmezí, Velká Deštná, Homole a U Kunštátské kaple.

    24.8.2003

    V noci 16.7. hořela Kramářova chata na Suchém vrchu, požár byl pravděpodobně úmyslně založen. V MF Dnes v této souvislosti vyšly dva články - Opuštěnou Kramářovu chatu zachvátil požár ze 17.7. a Požár Kramářovy chaty zřejmě způsobil žhář z 18.7.

    Stránka o Vrchní Orlici byla rozšířena o přepis článku z rokytnického Horského kurýra od Petra Zámečníka - Vrchní Orlice, ves téměř zaniklá.

    21.7.2003

    Pohlednice Suchého vrchu přibližně z 80. letSuchý vrch má své vlastní stránky - www.suchyvrch.cz ! Naleznete zde historické i současné fotografie, malý ekxurz do historie, návštěvní knihu a fotografie dnešního neutěšeného stavu...

    Se Suchým vrchem bohužel souvisí i malá noticka, která se dnes objevila na stránkách Orlicka.cz: "Od dvou hodin v noci bojují hasiči s požárem chaty na Suchém vrchu." Nezbývá než souhlasit s autorem - ach jo. Smůla se Sucháku lepí na paty...

    16.7.2003

    Stránky deštenského Infocentra (www.destne.info) byly nedávno doplněny o souhrnné informace o letní turistické hře "Vandrování po Kačenčině pohádkové říši" - www.destne.info/kacencinarise . Kromě pravidel hry, údajů o místech kde lze získat razítka a kolky či seznamu cen, obsahuje stránka také odkazy na vlastní webové prezentace jednotlivých obcí a dalších subjektů účastnících se hry. Můžete tedy všechna místa "projít" dříve než se vydáte na cesty a připravit se tak na jejich skutečnou návštěvu. Součástí stránky je i návštěvní kniha, kde můžete oznamovat spoluhráčům i organizátorům své dojmy a zkušenosti. Naopak se zde dozvíte o aktuálních změnách a doplňcích hry, které není možno dostatečně rychle sdělovat prostřednictvím tištěných materiálů.

    13.7.2003

    Byly rozšířeny stránky pojednávající o Kunštátské kapli a o Komářím vrchu.

    27.6.2003

    Starý most přes Divokou Orlici, za ním kostel v polských Mostowicích

    Dny kamenného mostu přes Divokou Orlici v Orlickém Záhoří jsou již sečteny, k jeho demolici dojde nejspíš letos v létě. V souvislosti se stavbou nového silničního přechodu do Polska byla vypsána veřejná zakázka na nový železobetonový most, který ten starý, klenutý, nahradí. Výběr z textu zakázky (celý text zde):

    " ... Předmětem veřejné zakázky je výběr nejvhodnější nabídky uchazeče na zhotovitele stavby "Most před Divokou Orlici a silnice III/3113 – hraniční přechod Orlické Záhoří – Mostowice (Polsko)". Veřejná zakázka zahrnuje vybudování nové silnice v délce 0,150 km vč. chodníku vlevo, veřejného osvětlení, kanalizace, dále demolici stávajícího kamenného mostu a propustu a výstavbu nového monolit. želbet mostu o dvou polích a délce přemostění 31,0 m. Stavba bude provedena dle projektové dokumentace zpracované firmou OPTIMA s.r.o. Vysoké Mýto.
    Předpokládaný termín zahájení plnění zakázky – srpen 2003. Termín dokončení stavby – nejpozději do 31. října 2004 ... "

    19.6.2003

    Stránka o Vrchní Orlici doplněna článkem z červnového Horského kurýra - "Vrchní Orlice ožívá".

    17.6.2003

    Jiráskova cesta pod Velkou DeštnouZ původního přepisu článku "Jiráskova cesta slouží už přes 80 let", který vyšel 1.3.2003 v MF Dnes, vznikla rozšířením o fotografie a úryvky z turistického průvodce z roku 1939 nová stránka o Jiráskově horské cestě. Tato hlavní dálková hřebenová cesta spojuje ty nejzajímavější místa Orlických hor - Vrchmezí, NPR Bukačka, Šerlich, Velkou Deštnou, Kunštátskou kapli, Anenský vrch, Haničku a mnohá další. Odkaz na stránku naleznete v pravém sloupci "Zajímavá místa", přímý odkaz zde.

    15.6.2003

    Od 15. června do konce prázdnin bude jezdit o sobotách a nedělích na trase Olešnice - Sedloňov - Deštné - Šerlich několik turistických autobusových spojů. Přesný jízdní řád snad je či bude dostupný na různých internetových serverech. Jde o linku č. 660058 provozovanou společností ORLOBUS, a.s., telefon: 491 474 468, e-mail: orlobus.doprava@tiscali.cz. (Převzato ze stránek Infocentra v Deštném, kde také naleznete podrobnější informace.)

    Je to již druhý autobusový dopravce rozšiřující nabídku turistických spojů v Orl. horách. Tím prvním je AUDIS, s.r.o., který zavádí prázdninové cyklobusy. Bližší informace zde.

    13.6.2003

    Jedle v Žamberských lesíchByla přidána nová stránka - Lesy Orlických hor. Za laskavou spolupráci, podněty, konzultace a za poskytnutí písemných materiálů k dané problematice děkuji panu Václavu Nárovci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti - Výzkumné stanice Opočno (VÚLHM - VS Opočno).

     

    8.6.2003

    Tento týden byla odstartována turistická hra "Vandrování po Kačenčině pohádkové říši". Účastník si zakoupí vandrovní knížku, do které bude získávat razítka z horských obcí (na výběr jich má 26) a kolky z restaurací, kulturních zařízení ap., za které si může vyzvednout v informačních centrech v Deštném, Rokytnici nebo Novém Městě nad Metují ceny s tematikou Orl. hor (průvodce, hrneček, regionální knihy...). Bližší informace naleznete na stránkách deštenského Infocentra a také v dnešním článku MF Dnes "Kačenčina říše má přilákat turisty do hor". Přepis tohoto článku zde.

    7.6.2003

    Ve čtvrteční Mladé frontě Dnes vyšel článek "Obce obnoví jednání o přechodech", který shrnuje současný stav snah o zřízení přechodu v Olešnici - Kutlu a rozšíření stávajícího turistického přechodu v Bartošovicích i pro automobily. Přepis tohoto článku zde.

    6.6.2003

    Doplněny informace a fotografie na stránce o Říčkách.

    26.5.2003

    Cyklobusy do Orlických hor
    Pro milovníky cyklistiky a horské přírody připravila firma AUDIS BUS s.r.o. z Rychnova nad Kněžnou ve spolupráci s Českými dráhami nabídku přepravy do Orlických hor. V dopoledních a večerních hodinách navazují cyklobusy na vlaky ČD v Rychnově n.Kn. a Rokytnici v O.h.
    Cyklobusy uzpůsobené pro přepravu až 50 jízdních kol, vyvezou zájemce po třech různých trasách na místa, která jsou ideálním začátkem pro cyklistické a turistické výlety.
    Autobusy budou jezdit od 15.6.2003 do 31.8.2003 každý víkend a od 1.9.2003 do 30.9.2003 každou sobotu.
    Podrobnější informace - jízdní řády cyklobusů i přípojných cyklovlaků ČD - získáte na tel.č. 494 533 737 nebo na speciální stránce firmy AUDIS.

    aktualizováno 2.6.2003

    Luisino ÚdolíDoplněny informace a fotografie na stránkách o Zdobnici a Luisině Údolí (Anenská Huť, Kamenec).
    Rozšířena stránka o Neratovu, mimo jiné i o odkaz na článek z MF Dnes - V neratovském kostele se hovořilo o porozumění - komentující v sobotu 17. května proběhnuvší akci "Žádná setkání nejsou náhodná" o Evropské unii.

    21.5.2003

    Na stránkách, které popisují jednotlivá zajímavá místa, nově naleznete symbol Mapa mapy. Slouží jako odkaz k otevření menšího okna s mapou dotyčného místa a okolí.

    14.5.2003

    Kaple sv. Anny v HadinciByly rozšířeny, především o fotografie, stránky o Anenském vrchu, Hadinci a Černém dole.

     

     

    25.4.2003

    O velikonocích byla v Orlických horách ukončena lyžařská sezóna. Díky technickému zasněžování se například v Deštném a Říčkách podařilo udržet vleky v provozu až do 21.4.
    " ... Provozovatelé vleků si sezónu pochvalují. V Deštném prošlo turnikety přes 2,4 milionu osob, v Říčkách odhadují počet jízd asi na milion. „Ještě bychom mohli jezdit dál, ale lidé už nemají zájem. Na sjezdovku Můstek dnes vyrazilo asi třicet lidí. Velikonoční lyžování pokládáme spíš za reklamní záležitost,“ sdělil včera vedoucí Ski centra v Říčkách Petr Kánský. Drobní ubytovatelé pokládají zimní sezonu spíš za průměrnou. „Únor se velmi vydařil, ale žádný obrovský zájem o pobyt na horách jsem nezaznamenal,“ řekl Petr Polák, který provozuje hotel Kunštát v Orlickém Záhoří. ..." (MF Dnes, 22.4.)

    22.4.2003

    Byly přidány další dobové pohlednice - Masarykova chata na Šerlichu, Šerlišský mlýn, Deštné, Říčky, Olešnice a Bartošovice (za poslední uvedenou pohlednici děkuji p. Matyášovi). Všechny pohromadě naleznete zde.

    aktualizováno 10.4.2003

    Silnice v Nové VsiNepříjemná zpráva pro část letních turistů: kvůli dlouhodobě plánované rozsáhlé rekonstrukci byla v uplynulých dnech pro "turistický" provoz uzavřena silnice Šerlich - Orlické Záhoří - Neratov. Uzavírka bude platit po celé léto až do října. Objízdná trasa vede od Deštného směrem na Zdobnici a Říčky. Při dodržování dopravního značení se do oblasti Orlického Záhoří nebude smět vjíždět. Z praktického hlediska bude rozkopaná silnice až do letních prázdnin nějakým způsobem průjezdná, neboť po ní budou jezdit autobusy se školními dětmi. Během prázdnin bude Orlické Záhoří fyzicky přístupné pravděpodobně vždy jen z jednoho směru, ale odkud to bude, zatím těžko předpovídat. Nikdo přesně neví, jak se bude dařit postupu stavebních prací, zejména rekonstrukci několika desítek silničních propustků. (převzato ze stránek Infocentra v Deštném)

    S touto zprávou souvisí i článek z Orlického týdeníku Silnice za peníze z Bruselu z 12.11.2002 a již dříve avizovaný článek MF Dnes Záhoří chce přechod, chalupáři jsou proti z 20.3.2003.

    8.4.2003

    Firma Eagle Software vyvíjí zajímavý program CYKLOTRASY na plánování libovolných tras po celé ČR, tedy i v oblasti Orlických hor. Zvolíte si startovní bod vaší výpravy a postupně se proklikáváte rozcestími na každém dalším místě. Přímo se zobrazuje profil trasy. Z něj můžete zjistit, jakého značení se na úsecích držet, kdy Vás čeká pekelné stoupání, atd. Je možno zobrazit statistiku trasy (sklon stoupaní/klesání, extrémní body trasy, údaje, kterými povrchy cest je trasa tvořena,...). Tento užitečný shareware program si můžete stáhnout přímo ze stránek Eagle Software.

    Před několika týdny uvedlo nakladatelství Soukup a David na trh svůj 35. titul v edici turistických průvodců po Čechách, Moravě a Slezsku, věnovaný Orlickým horám. Průvodce má rozsah asi 160 stran textu doplněného černobílými obrázky a popisuje 18 doporučených tras Orlickými horami. Za 77 Kč jej lze zakoupit mimo jiné v Infocentru v Deštném.

    30.3.2003

    Záhoří chce přechod, chalupáři jsou proti, článek MF Dnes z 20.3. Orlické hory sází na lepší informace, článek z téhož deníku z 24.3.

    24.3.2003

    Turistický rozcestník u HaničkyNedávno vyšel v Mladé frontě článek "Jiráskova cesta slouží už přes 80 let". Přepis tohoto článku a několik fotografií z Jiráskovy cesty od Pekla po Suchý vrch můžete nalézt zde.

     

     

    8.3.2003

    Sever regionu, dalo by se říci Náchodsko, nebo chcete-li Novoměstsko, se má čile k internetovému životu. Po nedávno vzniklých stránkách Olešnice se objevila další nová prezentace - neoficiální web Borové u Náchoda. Za pozornost určitě také stojí již delší dobu fungující stránky Nového Hrádku.

    11.2.2003

    Chata na Suchém vrchuChata na Suchém vrchu, pojmenovaná na počest prvního prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře, je už delší dobu pro veřejnost uzavřena, přístupná je pouze rozhledna. Podle MF Dnes chce Sdružení obcí Orlicko chatu opravit a zprovoznit. Celý článek z 4.1. 2003 si můžete přečíst zde.

     

    2.2.2003


    Orlické ZáhoříV sobotu 25.1. vyhořel hotel Orlický dvůr v Orlickém Záhoří. V hotelu byl společenský sál, jediný v tomto odlehlém koutě Orlických hor. Článek z MF Dnes si můžete přečíst zde.

     

    28.1.2003


    Brouzdaje se internetem, objevil jsem v jeho hlubinách následující článek. Jedna z nejvýstižnějších charakteristik tohoto kraje ...

    24.1.2003

    V červnu minulého roku se v mediích objevily zprávy o masivním odumírání lesních porostů v Orlických horách. Ani po půl roce však není jasné, co je hlavní příčinou nevyhovujícího zdravotního stavu lesů Orlických hor. Důvodů je pravděpodobně několik - mladé porosty jednak napadá parazitická houba, jejíž velký výskyt v porostech lesníci zjistili před dvěma lety ( O nálezu houby Ascocalyx abietina v orlickohorských smrčinách, dále Poznámky k nálezu houby Brunchorstia pinea (Karst.) Höhn. na koncových výhonech smrků v Orl. h.). Další příčinou je malá odolnost smrkových porostů vůči mrazu, vyplývající z převahy dusíku nad draslíkem ve výživě stromů. Jedním z důvodů by mohlo být i loňské velké množství sněhu, respektive škodliviny v něm obsažené, které při tání negativně ovlivnily lesní porosty.

    Na profesních stránkách pana Nárovce z VÚLHM Opočno najdete přehled aktuálních odkazů na články zabývající se touto neutěšenou situací lesů v Orlických horách:
    Média o aktuálním zdravotním stavu lesních porostů v Orlických (i jiných) horách

    K nejzajímavějším článkům, které shrnují současný stav orlickohorských lesů, patří Problémy hospodaření v lesích Orlických hor pohledem vlastníka a Orlické hory 2002. Oba byly publikovány v časopise Lesnická Práce, č. 11/2002.


    13.1.2003

    Nádech skla do zelena a drobné bublinky - výsledek exp. tavení skla dřevem  v DeštnémByla přidána stránka mapující historii skláren v Orlických horách - Orlickohorské sklo. Sklářství už od dávné historie výrazně ovlivňovalo nejenom vzhled Orlických hor, ale bylo i jedním z hlavních důvodů postupné kolonizace celého regionu. Výrobky orlickohorských skláren, jenž se podílely na slávě českého skla, pokrývaly spotřebu skla v regionu a dávaly obživu, radost, užitek a krásu nejen těm, kteří je vyráběly, ale i těm, kteří si je kupovali a používali je. Určitě si proto alespoň stručnou zmínku zaslouží...

    9.1.2003

    Region Orlických hor má zase trochu blíže ke světu - na adrese www.olesnice.net byly uvedeny do provozu nové oficiální stránky Olešnice v Orl.h.. Naleznete zde kontaktní údaje obecního úřadu, dobové i současné fotografie, články z historie Olešnice i turistické informace a mnohé další.

    4.1.2003

  • ROK 2002
  • Na stránku o Neratovu byl přidán odkaz na německé stránky www.neratov.de

    1.12.2002

    Na stránce Tipy na výlet naleznete odkaz na web pana Svědiroha, kde je zveřejněn přehled akcí Klubu českých turistů v oblasti Orlických hor pro zbytek roku 2002 a následující rok 2003.

    6.11.2002

    NeratovNa stránce věnující se Neratovu naleznete několik nových článků z archivu MF Dnes, mimo jiné i o zamýšlené skleněné střeše chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Byly doplněny i fotografie a kontaktní údaje na Sdružení Neratov a Farní charitu v Neratově.

    29.10.2002

    Na nově pojmenované stránce Horopis, vodopis... CHKO naleznete základní faktografické údaje o Chráněné krajinné oblasti Orlické hory. Je zde k nahlédnutí též návštěvní řád CHKO.

    2.10.2002


    Šerlišský mlýn - pravděpodobně 60. létaB
    yla rošířena a doplněna stránka Proměny v čase, mimo jiné o fotografie kaple sv. Anny z Anenského vrchu, Rokytnice v Orl.h., Šerlišského mlýna a dalších míst.

    1.10.2002

    "Orlické hory se včera staly symbolickou říší dobrotivé princezny Kačenky, která je ústřední postavou četných pohádek a pověstí z tohoto regionu. K projektu pohádkové říše se přihlásilo třiadvacet obcí z Orlických hor, každá z nich bude mít za patrona nějakou pohádkovou bytost."     Celý článek MF Dnes zde.

    25.9.2002


    P
    řidány nové tipy na výlet.

    19.9.2002

    Pod Anenským vrchemNa stránkách věnujících se Anenskému vrchu a Velké Deštné naleznete nové panoramatické fotografie. Jedná se o výhled ze Štefanovy vyhlídky na Velké Deštné a výhled z Anenského vrchu ze stropnice objektu R-S-84 Arnošt.

    12.9.2002

    Byla rozšířena stránka Orlického Záhoří, především o několik fotografií.

    4.9.2002

    Podstatnou změnu prodělala stránka Tipy na výlet. Bylo přidáno pět cyklotras v okolí Deštného, za vlastní text děkuji p. Martinovi Krátkému.

    28.8.2002

    Od 15.8. do 18.8., tedy od svátku Nanebevzetí Panny Marie do následující neděle, žil Neratov poutí. Mše a koncerty pod širým nebem doprovázely celý mariánský svátek. Byl jsem se podívat v pátek na koncert Karla Diepolda. Čistě subjektivní dojmy, nejen z pouti, ale i z cesty do Neratova, naleznete zde.

    21.8.2002

    Sklářská pecO víkendu 9.8. - 11.8. proběhl v Deštném v Orl. h. už jedenáctý ročník Experimentální tavby skla dřevem. Při této příležitosti bylo mimo jiné předáno i čestné občanství obce Deštné v Orl. h. Zdeňku Andresovi, ústřední postavě celé tavby, a představena výstava "Skleněné brázdy Zdeňka Andrese a Václava Šplíchala v Deštném". Několik fotografií a článek MF DNES z této akce si můžete prohlédnout na následující stránce.

    12.8.2002

    Novou panoramatickou fotografii naleznete na stránce Dobrošova. Byla pořízena na začátku července z pěchotního srubu Můstek.

    Při brouzdání internetem jsem objevil nádherné fotografie z jednoho podzimního přechodu Orlických hor - viz tato stránka.

    7.8.2002

    Lilie v loukách nad OlešnicíPři nedávném přechodu Orlických hor jsem pořídil několik fotografií, které jsem zatím neměl čas zařadit na tyto stránky. Můžete si je však prohlédnout zde.

     

     

    26.6.2002

    Na nově pojmenované stránce "Infocentra, odkazy, literatura" naleznete přehled informačních středisek působících v regionu Orlických hor a podhůří.

    10.6.2002

    Orlické hory postihla vážná ekologická katastrofa - nové masivní odumírání lesních smrkových porostů. Podle odhadů jsou poškozeny stromy na šesti tisících hektarech a většina patrně nepřežije. Několik článků na toto téma si můžete přečíst zde.

    5.6.2002

    Masarykova chata na ŠerlichuNa stránce o Šerlichu byl přidán slavnostní projev Dr. Štemberky, neúnavného propagátora Orlických hor, ku příležitosti otevření Masarykovy chaty na Šerlichu před více než 75 lety - v roce 1925.

    3.6.2002

    Díky nezměrné laskavosti paní Mátlové byly stránky rozšířeny o anglickou verzi. V návaznosti na tento překlad stránky prošly celkovou úpravou, která by měla zajistit mimo jiné i bezproblémové fungování v Netscapu 6.

    O nové informace byla doplněna některá místa. Na stránce Vrchní Orlice naleznete poněkud drsnější pověst o popravě Zuzany Čepenové z roku 1665. Povídání o Vrchmezí se rozrostlo o úryvek z knihy Krajina Orlická od Čeňka Kalandry z roku 1895. V souvislosti se zamýšlenou výstavbou rozhledny s vysílačem na Velké Deštné přibylo několik málo nových informací i na stránce Rozhleden Orl. h.

    20.5.2002

    Rübartschova chata na VrchmezíDíky laskavosti pana Remeše z Deštného si můžete prohlédnout, jak vypadala stará Rübartschova chata na Vrchmezí (viz také stránka o rozhlednách Orl. hor)

    28.3.2002

    Značného rozšíření doznala stránka Rozhledny Orlických hor. Byly doplněny fotografie a přehledná mapa jednotlivých rozhleden. Na konci stránky naleznete krátkou videoukázku z pořadu "Rozhlédni se, člověče".

    Stránky o Orlických horách oslavily 1. výročí svého vzniku. Všem návštěvníkům webu děkuji za projevovanou přízeň (nedávno byla prolomena hranice 10 000 přístupu) a doufám, že i nadále se stránky budou vyvíjet k Vaší spokojenosti a ku prospěchu Orlických hor. A co lze očekávat v blízké budoucnosti? Tak především anglickou mutaci stránek, dále se zakrátko objeví malá exkurze do orlickohorského sklářství, budu se snažit postupně rozšiřovat galerii fotografií, postupné doplnění čeká i stránka Lokálek Podorlicka.......

    19.3.2002

    Stránka dobových pohlednic byla rozšířena o soubor rytin K. Liebschera z rozsáhlého souboru "Čechy", který vycházel na přelomu 19. a 20. století. Naleznete zde především obrázky z okolí Neratova.

    Celý web "Orlické hory" byl definitivně přemístěn na novou adresu orlickehory.hyperlinx.cz. Přesun byl dán častou nefunkčností služby OCEANY.CZ a omezením volného poskytovaného prostoru. Stará verze na Oceanech ještě nějaký čas poběží, ale nebude aktualizována. Díky za pochopení.

    6.3.2002

    V levém sloupci přibyly dva nové odkazy. První odkaz vede na stránku Lokálky Podorlicka, kde je alespoň v krátkosti shrnuta historie výstavby hlavních železnic v podhůří Orlických hor, a kde, jak pevně doufám, budou časem pojednány i jednotlivé lokálky. Jako první se na řadu dostala trat' Častolovice - Solnice. Druhým odkazem je Ubytování, zatím pouze v okolí Deštného. Údaje o ubytovacích kapacitách jsou připravovány ve spolupráci s Infocentrem Deštné v Orl. h.
    Byly také přidány linky na obecní stránky Zdobnice a na Zdobnické lyžařské středisko.

    14.2.2002

    Internet pro veřejnost v Deštném - internet pro veřejnost je přístupný pravidelně každou středu od 19 do 21 hodin v budově Obecního úřadu (čp. 61) v Deštném v O.h. Cena: 1 minuta = 1 Kč. Je možné dohodnout i jiný termín.
    Bližší informace na OÚ nebo na tel. 0443-663193, 663103.
    Mail: obecni.urad@destne.cz

    10.2.2002

  • ROK 2001
  • Brouzdáním po internetu u sousedů na sever od nás jsem objevil několik zajímavých stránek, které souvisí s Orlickými horami, či spíše se sesterskými horami Bystřickými. První dvě jmenované stránky má na svědomí Łukasz Maciejewski.

    Pohled na polský Zielenec

    www.sudety.pulsar.net.pl - Wyprawy w Sudety, tedy informace z polské části Sudet, Jizerskými horami počínaje, Rychlebskými horami konče.
    www.pulsar.net.pl/~sud/torfowisko - Torfovisko pod Zieleńcem, přírodní rezervace, prameniště Divoké Orlice.
    www.zieleniec.pl - Wirtualny Zielenec, stránky polského lyžařského střediska, jehož sjezdovky začínají pod Masarykovou chatou na Šerlichu.

    22.12.2001

    "Nocleh s plnou penzí za dvě stě korun uprostřed sezony v Krkonoších či na Šumavě nejspíš nepořídíte. Taky se vám tu nestane, aby v autoatlase regulérně vyznačená silnice plynule přešla v lyžařskou stopu. V Orlických horách to není nic divného." Takto začíná článek M. Frýdla uveřejněný v Zemských novinách dne 13.3.2001. Rozhodně však neztratil nic ze své aktuálnosti a může Vám být dobrým tipem na zimní dovolenou i pro letošní rok. Připojeny JŘ autobusů z a do Prahy a Brna. Přečíst si jej můžete zde.

    16.11.2001

    Pokud přemýšlíte, kam jet v zimě na lyže, zkuste se nechat zlákat do Orlických hor....
    Hřebenová Jiráskova cesta je jakoby stvořená pro běžkaře. A nejen ona - i na dalších místech, jakým je například Suchý vrch, naleznete upravené běžkařské stopy. Tipy pro výlety na běžkách naleznete na následující stránce.

    Jste - li vyznavači sjezdového lyžování a tápete - li, jaké horské středisko zvolit, pak je tu pro Vás jejich přehled s aktuálními ceníky vleků a základními parametry sjezdovek.

    5.11.2001

    Objekt R-S-82 PosledníPodrobný přehled objektů čsl. opevnění Kralicka, Rokytnicka a Náchodska (od Boudy až po Skutinu, tedy K-21 až N-52a) nově naleznete na stránce Opevnění Orl. hor. Jsou zde také zjednodušené výškové profily jednotlivých úseků. Postupem času budou přibývat i fotografie jednotlivých objektů.


    3.11.2001

    Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vrchní OrliciStránky byly z důvodu nedostatku místa poskytovaného SWEBem přesunuty na novou adresu www.oceany.cz/orlickehory. Zároveň prodělaly ozdravnou kůru zdrojového kódu, takže nyní by se měly korektně zobrazovat i při jiném rozlišení. Také se rozšířily - "Zajímavá místa" byla obohacena o Vrchní Orlici a v hlavním sloupci přibyly Střípky Orl. hor, kde naleznou azyl těžko zařaditelné zajímavosti a pozoruhodnosti Orlických hor i tohoto webu.

    30.10.2001

    4.10. vyšel v Mladé frontě článek "Podzimní výlet na vrchol Orlických hor". Provede Vás z Deštného přes V. Deštnou, Šerlich a Šerlišský mlýn do Sedloňova. Připojeny JŘ autobusů z Hradce Králové. Přečíst si jej můžete zde.

    8.10.2001

    Kompletní změnou prošly stránky "Zajímavých míst" Přibylo mnoho nových fotografií, mimo jiné z Neratovské pouti, Dobrošova, Haničky, nebo také z Velké Deštné , z polské strany hor - Czarneho bagna aj.

    2.10.2001

    Na vrcholu TetřevceNa serveru Silv@rium.cz jsem nalezl ne sice příliš čerstvé, rozhodně však zajímavé články, věnující se usychání smrků v Orlických horách. Ten nejzajímavější si můžete přečíst zde. Pokud někdo máte čerstvější informace, pošlete je prosím na níže uvedenou adresu, rád je zveřejním.

     

    23.6.2001

    Konečně doplněny a uspořádány Dobové fotografie. Nyní je zde kolem 100 fotografií. Na stránce o Neratovu je ke stažení elektronická podoba knihy Dějiny Bärnwaldu/Neratova od Richarda Neugebauera. (Baerngec.zip, 136 kB)

    22.5.2001

    Takřka všechna "Zajímavá místa" byla doplněna o dobové fotografie. Přidány dva nové tipy na výlet - Ze Sedloňova přes hory a doly do Rokytnice, Údolím Divoké Orlice.

    16.5.2001

    Zahájení provozu stránek

    18.3.2001

     

     

    ZAJÍMAVÁ MÍSTA:

    Anenský vrch

    Bartošovice v O.h.

    Bukačka

    Czarne bagno

    Černý důl

    Čertův důl

    Čihák

    Deštné

    Dobrošov

    Hadinec

    Hanička

    Jelení lázeň

    Kačerov

    Kamenec

    Komáří vrch

    Kunštátská kaple

    Kunvald

    Luisino Údolí

    Nebeská Rybná

    Neratov

    Olešnice v O.h.

    Orlice - Divoká, Tichá

    Orlické Záhoří

    Pastviny

    Pěčín

    Rokytnice v O.h.

    Říčky

    Sedloňov

    Sedloňovský černý kříž

    Suchý vrch

    Šerlich

    Šerlišský mlýn

    Velká Deštná

    Vrchmezí

    Vrchní Orlice

    Zdobnice

    Zemská brána

     

    Jiráskova horská
    cesta

     

    © www.orlickehory.net

       
    Zpět na úvod